Półwysep Amalfitański jest niezwykle urokliwy ze względu na swoje górzyste ukształtowanie terenu. Wśród stromych zakrętów, u podnóża wzniesień umiejscowione są romantyczne miasteczka pełne turystów oraz knajpek, z których unoszą się nieziemskie aromaty tamtejszej kuchni. My jednak nie będziemy siedzieć w restauracjach i patrzeć na dryfujące po morzu żaglówki. Nogi za pas, idziemy na trekking!

Gdzie nocować na wybrzeżu Amalftańskim?

Zwiedzanie Wybrzeża Amalfitańskiego najlepiej połączyć z wizytą w Neapolu, o czym pisaliśmy w przewodniku po Neapolu i Capri. Baz noclegowych na wybrzeżu znajdziemy naprawdę sporo. Warto wiedzieć, że w sezonie letnim, który trwa praktycznie od czerwca do końca września ceny noclegów są niestety dość wysokie. Dlatego też polecamy nocleg w Piano di Sorrento, skąd do Sorrento można się dostać pociągiem za koło 1 euro w 10 minut. Z Sorrento dojdziemy do każdego miasta na wybrzeżu. Noclegu można szukać m.in. na platformie Airbnb.

Jeśli doskwiera Wam choroba lokomocyjna warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki zapobiegające. Trasy autobusowe prowadzą wzdłuż niezliczonej ilości zakrętów, często bez możliwości siedzenia. Zdarza się, że podróż z miasta A bo miasta B trwa dwie godziny.

Jak dotrzeć do Piano di Sorrento?

W Neapolu metrem należy dojechać do stacji Garibaldi Centrale. Następnie przesiąść się w pociąg jadący w kierunki Pompei i wysiąść na jednej z końcowych stacji, czyli Piano di Sorrento. Cała podróż trwa około 90 minut, a bilety pociągowe kosztują koło 4 euro na osobę. Bilety na metro można kupić w automacie bądź w okienku. Na głównej stacji Garibaldi Centrale pośrodku dworca jest duże, oszklone stoisko obsługujące jedynie pasażerów metra, tam także można zakupić bilety. Jeśli chodzi o pociąg bilety kupuje się u innego przewodnika, na dworcu Garibaldi Centrale ktoś z obsługi wskaże Wam drogę do kasy biletowej.

  • Uwaga 1: Przed wejściem do metra bądź pociągu zobligowani jesteście skasować bilet (maszyny wiszą na ścianach przed wejściem na peron).
  • Uwaga 2: Uważajcie na lokalne, małe sklepiki gdzie przy artykułach nie ma cen. Dla przykładu – we wtorek rano paczka oliwek kosztuje 20 centów, a wieczorem (w tym samym sklepie) już 1 euro.
  • Uwaga 3: Jeśli nie chcecie stać w pociągu z Garibaldi Centrale do Piano di Sorrento warto iść na sam początek peronu.
  • Uwaga 4: W pociągu czy metrze plecaki i torebki warto trzymać przed sobą z uwagi na kieszonkowców.
  • Uwaga 5: Jest możliwość zakupu Campania Arte Card, która upoważnia Was do tańszych przejazdów i bezpłatnych wejść. Więcej na ten temat przeczytacie na stronie http://www.campaniartecard.it/.

Ścieżka Bogów – Sentiero degli Dei

Wycieczkę warto rozpocząć wcześniej, gdyż dużo czasu zabiera podróż autobusem w tą i z powrotem (ok. 5 godzin). Na dworcu głównym kupujecie bilety w sklepie Tabaccheria na Sitabus w kierunku Amalfi. Bilet warto kupić w kiosku, gdyż nie stoicie wtedy w kolejce przed autobusem i macie większą szanse na to, że upolujecie miejsce siedzące. Bilet kosztuje około 5 euro za osobę. Po dość męczącej podróży docieracie do urokliwego miasteczka Positano, jednak Wy jedziecie dalej, jeszcze przez około 20 minut.

Wysiadacie na głównym przystanku w Amalfi i przesiadacie się do autobusu jadącego do Bomerano (Uwaga na nazewnictwo, można się pomylić, gdyż jest drugi autobus jadący do miejscowości o podobnej nazwie!). Podróż trwa około 30 minut. Wysiadacie za tłumem ludzi ubranych w sportowe stroje i buty trekkingowe. Następnie kierujecie się uliczkami w kierunku drogowskazów Il Sentiero degli Dei tzn. Ścieżkę Bogów. Trasa wiedzie wzdłuż górskich urwisk z pięknym widokiem na morze i tamtejsze miasteczka. Nie poleca się, aby na trasę zabierać dzieci, choć zdarzały się i takie przypadki. Trasa jest dość niebezpieczna, co jakiś czas wymaga koncentracji, a także wspinaczki. Na trasie jest bardzo gorąco, dlatego należy odpowiednio się ubrać oraz nawadniać. Spacer trwa około trzech godzin, a do pokonania macie około 6 km.

Dlaczego została tutaj zaproponowana trasa z Bomerano, a nie z Positano jak piszą w innych przewodnikach? Z jednego prostego powodu, z troski o Wasze zbolałe nogi. Na końcowym odcinku trasy będziecie mieć do pokonania 1700 schodów w dół, a nie w górę. Tuż przy zejściu znajdziecie kran, w którym warto obmyć się z kurzu, tak by z komfortem zwiedzać Positano. Pomimo zmęczenia zachęcamy do udania się w jego kierunku. Już sam spacer wąskimi, malowniczymi, kolorowymi uliczkami zapiera dech w piersiach i przenosi w niepowtarzalny klimat włoskiego miasteczka. Jeśli jednak po trekkingu nie macie już siły na dalsze spacery to tuż przy zejściu ze schodów znajduje się przystanek autobusowy w kierunku Sorrento.

Dolina starych młynów w Amalfi

Kolejna podróż autobusem w kierunku Amalfi, którą właśnie teraz będziecie mieli okazję zwiedzić. Na spokojny spacer po mieście zejdzie Wam około 40 minut. Z centrum Amalfi idźcie prosto główną drogą “Via Pietro Capuano”, która za jakiś czas zmieni się w “Via delle Cartiere”. Na niej znajdziecie znaki “Valle dei Mulini”. Następnie kierujcie się w stronę Valle Delle Ferriere czyli Dolinę starych młynów.

Drogi są dwie – pierwsza nieco niebezpieczna z dużym prawdopodobieństwem braku możliwości przejścia pod mostem ze względu na wysoki poziom wody. Ta trasa zaczyna się wśród piaszczystej drogi obok drzew cytrynowych. Następnie wejdziecie do lasu, gdzie usłyszycie szum rzeki. Po kilkunastu metrach waszym oczom ukaże się pierwszy stary młyn… i tu właśnie jest duże prawdopodobieństwo, ze będziecie musieli zawrócić. Wszystko zależy od tego czy przejście jest otwarte czy zamknięte.

Druga trasa wiedzie górą, dobrze utwardzoną ścieżką w otoczeniu starych budynków i sadów cytrynowych. Stamtąd rozpościera się cudowny widok na zielone wzniesienia, przez które przebijają promienie słońca. Kiedy chodnik się skończy, wejdziesz do lasu, w którym znajdziesz ruiny młynów oraz papierni. Jest duże prawdopodobieństwo, że po drodze natkniesz się na osiołki przewożące żywność w kierunku gór. Warto zabrać ze sobą kąpielówki, gdyż na trasie znajduje się bardzo fajne miejsce do kąpieli pod wodospadem. Szlak prowadzi do Rezerwatu Przyrody.

Punta Campanella

Wycieczkę rozpocznijcie od wizyty w miejscowości Sorrento, gdzie od rana, bez ogromnej ilości turystów przejdziecie się na spokojnie uliczkami miasta.

Z Sorrento udajcie się autobusem w kierunku miasteczka Termini skąd rozpoczniecie 7 km trekking w kierunku Punta Campanella. Warto przed wyprawą zapytać lokalsów o to, czy wejście na Punte jest wciąż możliwe, gdyż jest to Rezerwat Przyrody! Na trasę przeznaczcie 2-4 godzin. Punta della Campanella jest skalnym urwiskiem z widokiem na Capri. Legendy głoszą, że to właśnie tutaj zatrzymał się Odyseusz.

  • Uwaga: Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich trekkingów znajdziecie na zagranicznej  stronie „10 adventures” o tematyce górskiej.

Na koniec dnia polecamy przepyszne cytrynowe lody  w kawiarnio-lodziarni w parku Gardini di Cataldo. W ramach poczęstunku otrzymacie tam także na spróbowanie kilka rodzajów Limoncello. Stamtąd kierujcie się do dworca kolejowego, który znajduje się w niewielkiej odległości.

Jak dostać się z Piano di Sorrento na lotnisko?

Macie dwie możliwości. Pierwsza to podróż pociągiem na dworzec Garibaldi, a następnie przesiadka w Aerobus. Drugą opcją jest przejazd autobusem… Musicie zejść w dół Piano w kierunku ronda z dużym drzewem oliwnym. Około 20 metrów za rondem, po lewej stronie znajduje się przystanek, na którym zatrzymuje się autobus wiozący pasażerów prosto na lotnisko.