Jest obszarem idealnym dla tych turystów, dla których udany wypoczynek do kontakt z naturą oraz wędrówki w pięknym otoczeniu. Pojezierze Pomorskie to liczne atrakcje turystyczne, które zachwycą każdego miłośnika przyrody. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tym regionie?

Co kryje Pojezierze Pomorskie?

Najważniejsze atrakcje turystyczne w tej części kraju są związane z pięknymi krajobrazami. Są to niezwykłe pamiątki po epoce lodowcowej. Wspaniały pejzaż pojezierza zachwyca zatem morenowymi wzniesieniami, pomiędzy którymi rozciągają się malownicze jeziora.

Kaszubski Park Narodowy

Najpiękniejsze krajobrazy można zobaczyć na terenie Kaszubskiego Parku Narodowego, będącego jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na terenie Pojezierza Kaszubskiego.

Regionalny i lokalny klimat Pojezierza Pomorskiego wpływa na występowanie charakterystycznej flory. Wyróżnia się udziałem roślin z gatunków górskich i podgórskich.

Jeżeli chodzi o faunę to prym wiodą tutaj ptaki. Do tej pory odnotowano 135 gatunków ptaków lęgowych. Jednym z najcenniejszych okazów Kaszubskiego Parku Krajobrazowego są tracze oraz sowa włochatka.

Puszcza Drawska i Bory Tucholskie

Pojezierze Pomorskie może się jednocześnie pochwalić wspaniałymi kompleksami leśnymi. W gronie tych, którym w czasie wycieczki warto poświęcić więcej uwagi, wyróżnia się Puszcza Drawska, choć to Borom Tucholskim turyści poświęcają tu najwięcej uwagi.

Puszcza Drawska to potężny, liczący ponad 100 000 ha kompleks leśny zamieszkiwany przez wiele roślin i zwierząt będących pod ochroną.

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Spotkać tu można takie zwierzęta jak dziki czy jelenie. Szata roślinna jest bardzo bogata. Teren porośnięty jest głównie drzewami iglastymi z sosną na czele.

Pojezierze Drawskie

Zarówno Pojezierze Drawskie, jak i Pojezierze Kaszubskie (czyli najważniejsze rejony wchodzące w skład Pojezierza Pomorskiego) są idealnymi terenami dla tych, którzy chcą wypocząć.

Do głównych atrakcji Pojezierza Drawskiego należą spacery urozmaicone licznymi punktami widokowymi, turystyka rowerowa, jazda konno oraz spływy kajakowe. Wędkarze będą także uradowani z uwagi na mnogość jezior w tym rejonie.

Pojezierze Kaszubskie

Kaszuby to jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych regionów Polski. Znajdziemy tutaj czyste jeziora, parki krajobrazowe, rezerwaty, a także nieco bardziej nowoczesne atrakcje turystyczne, takie jak Kaszubski Park Miniatur.

Połączenie lasów, jezior, łąk i pól sprawia, że Kaszuby są coraz częściej odwiedzane przez turystów. Wiele osób przybywa tutaj, aby odpocząć z dala od zgiełku miasta i spędzić czas na łonie natury.

Zabytki architektury

Kaszuby mają dodatkową atrakcję. Jest nią ciekawa kultura oraz rewelacyjna zabudowa, z którą można się zetknąć w wielu miejscowościach. Jedną z najważniejszych atrakcji są tu zabytki znajdujące się w Kartuzach oraz perełki ludowej architektury, które zgromadzono we Wdzydzach Kiszewskich.

Ta miejscowość sławę zdobyła dzięki niezwykłej placówce muzealnej, jaką jest tutejszy skansen. Na terenie skansenu znajdują się chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze.

Wał Pomorski

Wspaniałe atrakcje turystyczne czekają też na tych turystów, którzy chcą urządzać tu wycieczki związane z historią II wojny światowej. Dla nich niezwykle kuszące będą tereny dawnego Wału Pomorskiego, na terenie którego do dziś zachowało się wiele pamiątek wojennych.

To dzięki nim Pojezierze Pomorskie staje się obszarem wyjątkowo atrakcyjnym dla miłośników historii, dla których udane wakacje to przede wszystkim możliwość zwiedzania cennych zabytków.