Południe Włoch z roku na rok przyciąga coraz większe grono turystów. Do Neapolu zjeżdżają ludzie z całego świata. Ze względu na relatywnie niski koszt biletów lotniczych, Polaków też jest w Neapolu co nie miara. Nic w tym dziwnego, bo cała Zatoka Neapolitańska ma naprawdę wiele do zaoferowania. Część atrakcji zawiera poniższy przewodnik po Neapolu i wyspie Capri. Wystarczą 3 dni w Neapolu, aby zrealizować poniższe cele.

Jak dostać się do Neapolu?

Najłatwiej i najszybciej dostać się oczywiście samolotem. Ryanair lata bezpośrednio do Neapolu z kilku polskich miast. Jeżeli ktoś szuka alternatywnych linii lotniczych to zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki tanich lotów Skyscanner, dzięki której będziecie mogli wybrać lot w atrakcyjnej cenie. Sam lot trwa koło 2,5 godziny. Z lotniska do Neapolu zawiezie Was Aerobus, który kursuje sprzed hali przylotów. Koszt jednego przejazdu to około 5 euro za osobę. Autobus kursuje bardzo często, także nie ma obaw, że będziemy kwitnąć na lotnisku.

Weekend w Neapolu – gdzie nocować?

To jest kluczowe pytanie, które należy sobie zadać tuż po zakupie biletów lotniczych. Jak to wszystko rozplanować, żeby jak najwięcej zobaczyć, a przy tym pokonywać dziennie jak najmniejsze odległości?

Jeżeli chcesz spędzić weekend w Neapolu lub trzy dni w Neapolu to szukając noclegów nie zapomnij o Airbnb. Miejsce jest dawnym atelier projektantki sukien ślubnych. Mieszkanie typowego artysty, z liczną ilością bibelotów, a także obrazów. Polecane wśród użytkowników Airbnb z uwagi na prywatność, dostęp do kuchni, bliskość piekarni, marketu, apteki. Mieszkanie mieści się około 20 minut spacerem od portu, z którego odpływają promy, oraz 15 minut od głównego centrum miasta, a także 5 minut od stacji metra Margellina. Wybierając nocleg pamiętaj, aby wykorzystać kupon Airbnb, który zmniejsza koszt pierwszego noclegu.

Neapol – atrakcje

Poniżej zamieszczona jest mapka GPS wskazująca jakie miejsca warto zwiedzić, tak, by nie nadrabiać trasy.

  • Uwaga 1: Stacja Toledo jest płatna – 1 euro za osobę, a 1,5 euro jeśli bilet zakupimy w biletomacie.
  • Uwaga 2: Bilet wstępu do Castel Nuovo to koszt 6 euro za osobę. Oferta zamku nie dla każdego może okazać się warta swojej ceny.
  • Uwaga 3: Nie zdziwcie się, gdyż do Galleri Umberto wchodzi się wprost z wąskiej ulicy wiodącej wzdłuż kamienic.

W przerwie obiadowej warto zatrzymać się w prawdziwej włoskiej pizzerii. Najsmaczniejszą, a zarazem najtańszą pizzę otrzymacie w Pizzerii Azzurra, a także Sofia Sas na końcowym odcinku La Ruota.

Wieczorem warto jest wspiąć się na szczyt wzgórza i podziwiać Neapol u podnóża Castel Sant’Elmo. Niestety trzeba się liczyć z tym, że po całodniowej wędrówce w upalnym słońcu, na koniec do pokonania macie niezliczoną ilość schodów w górę. Jednak dla takich widoków warto się poświęcić. Jeśli koniecznie chcecie zwiedzać zamek w ciągu dnia, warto zaplanować sobie wizytę we wtorek. Koszt biletu wyniesie wtedy 2,5 euro zamiast 5 euro.

Po spacerze warto wybrać się na prawdziwie włoskiego drinka na bazie Aperolu.

Wycieczka z Neapolu na Capri

Wyspa Capri jest w niedalekiej odległości od Neapolu. Istnieje wiele form przedostania się z Neapolu na Capri, jednak najbardziej dogodną cenowo jest podróż promem Caremar. Koszt przepłynięcia dwóch osób w obie strony to około 80 euro. Promy powrotne kursują do godziny 20. Warto zrobić zdjęcie aktualnego rozkładu znajdującego się obok kas biletowych. Podróż trwa około 50 minut.

Co można robić na Capri? Zwiedzać, zwiedzać i jeszcze raz zwiedzać, gdyż wyspa ta jest niezwykle urokliwa i romantyczna.

Poniżej znajduje się mapka, z propozycjami, które miejsca warto odwiedzić:

Z Marina Grande kierujcie się w stronę Villa Jovis. Droga wiedzie wzdłuż urokliwych uliczek, na których znajdują się bogate wille. Na murach znajdziecie drogowskazy kierujące Was w stronę Villa Jovis, z której rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. Przed wejściem na teren Villa Jovis warto zboczyć w prawo (do parku). Znajdziecie tam trzy punkty widokowe na zatokę. Cudowne miejsce, w sam raz na zaręczyny!

Z powrotem kierujcie się w stronę Faraglione di Matermania. Są to groty, do których na ten moment nie schodźcie. Idźcie górą do Arco Naturale, czyli okazałego łuku skalnego. Następnie wróćcie i zejdźcie na dół w kierunku wcześniej wspomnianych grot. Droga prowadzi schodami, znajdziecie tam trochę cienia.  Z grot kierujcie się w stronę Villa Malaparte, a stamtąd brukowymi alejkami do Gardens of Augustus, skąd rozpościera się piękny widok na historyczną, brukowaną drogę Via Krupp. Wejście do ogrodu to symboliczny koszt 1 euro.

Podczas podróży będziecie mijać na ulicach wiele wodopojów. Bez obaw, możecie z nich korzystać, woda jest czysta i bezpieczna.

Po tej niekrótkiej przechadzce warto odpocząć w porcie, wpatrując się w okazałe żaglówki oraz motorówki dryfujące przy brzegu. W porcie znajdziecie także liczne bary i restauracje.

Capri to nic innego jak obcowanie z naturą, z pięknymi widokami, skałami tonącymi w brzegu morza.

Wezuwiusz i Pompeje z Neapolu

Będąc w Neapolu grzechem jest pominąć Wezuwiusza i Pompeje. Ze względu na dużą odległość od centrum Neapolu warto obie atrakcje uświadczyć jednego dnia.

Do Pompei dojedziecie pociągiem z dworca Garibaldi. Koszt biletu to około 2,5 euro za osobę w jedną stronę. Szykujcie się na około 50 minutową podróż, którą najprawdopodobniej umilą Wam lokalni panowie grający Despacito na harmonii i bębenkach. Przystankiem docelowym jest Pompei Scavi. Jeśli chcecie zakupić jedynie bilet wstępu bez przewodnika bądź innych zorganizowanych wycieczek na terenie zabytkowego miasta, należy podążać drogą do końca. Tam właśnie znajduje się kasa biletowa dla tych, którzy chcą na własną rękę zwiedzać Pompeje. Bilet kosztuje około 15 euro i upoważnia Was do wstępu na teren. Jeśli chcecie cokolwiek dowiedzieć się o Pompejach, a fundusze macie mocno ograniczone (przewodnik kosztuje około 25 euro) to warto włączyć film o katastrofie w Pompejach dostępny na portalu Youtube. Przed wejściem warto zaopatrzyć się w mapkę. Wtedy zwiedzanie będzie o wiele prostsze. W Pompejach jest bardzo gorąco, nie ma gdzie skryć się przed słońcem. Pobyt tam bywa dość męczący, dlatego zaopatrzcie się w kremy ochronne, czapki i wodę. Na zwiedzanie przeznaczcie minimum 2 godziny.

Z Pompei na Wezuwiusza dostaniecie się podmiejskim autobusem Circumvesuviana kursującym na trasie Neapol-Sorento. Wystarczy, że pomachacie kierowcy, a ten się zatrzyma. Przystanek jest także tuż przy wyjściu z obiektu. Bilet kosztuje 6 euro w dwie strony. Czas przejazdu to około 50 minut. Droga jest dość stroma, pokryta pozostałościami lawy. Kierowca dowiezie Was do kas biletowych, gdzie za 10 euro zakupicie wejściówkę. Nie polecamy schodzić z Wezuwiusza na własną rękę, chyba, że macie szczęście i po jakimś czasie złapiecie stopa.

Trasa na Wezuwiusza jest przyjemna. Wiedzie wzdłuż zbocza, co umożliwia obserwację okolicy. Czas przejścia w jedną stronę spacerkiem to około 40 minut. Co jakiś czas po drodze są przystanki z barami gdzie można napić się wody czy lemoniady (oczywiście za dodatkową opłatą). Sam krater nie wygląda spektakularnie, ale jest warty zobaczenia. Kiedy stoi się u jego szczytu i patrzy na rosnące w nim krzewy, drzewa, leżące kamienie… ciężko jest sobie wyobrazić, że wciąż jest niebezpieczny. Ostatni wybuch wulkanu miał miejsce podczas II Wojny Światowej. Jednak największe żniwo zebrał w 79 roku. Mówi się, że wulkan ma szansę wybuchnąć ponownie, ze względu na tworzący się w jego wnętrzu czop lawowy.

Na trasie parking – krater mała woda kosztuje 2,5 euro, dlatego warto jest zaopatrzyć się w coś do picia już wcześniej.

Neapol… i co dalej?

Zamiast traktować Neapol jako bazę wypadową do zwiedzania Wybrzeża Amalfitańskiego, warto jest się przemieścić na kilka kolejnych nocy.