Weekend w Wiedniu to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu przyjemnie i ciekawie. Wiedeń jest największy miastem Austrii i jednocześnie jej stolicą, którą odwiedza coraz więcej turystów. W najstarszej części miasta znajdują się liczne zabytki, które zostały wpisane na listę UNESCO. Austriacy słyną ze swojej miłości do muzyki i tańca, gdzie największym powodzeniem cieszy się walc.

To właśnie tutaj odbywają się każdego roku niezliczone wydarzenia kulturalne typu koncert, festiwale, bale karnawałowe oraz wystawy. Na największe atrakcje można liczyć podczas zimowego i jesiennego pobytu we Wiedniu. Wówczas place przeobrażają się w zjawiskowe jarmarki przedświąteczne, które pozwalają poczuć wyjątkowy nastrój świąt. Co warto zobaczyć, będąc w stolicy Austrii?

Prater

Miejscem rozrywki zarówno dla Wiedeńczyków, jak i turystów jest Prater, który dawniej był cesarskimi obszarami łowieckimi. Obecnie symbolem tego miejsca jest diabelski młyn, z którego można podziwiać piękne krajobrazy i uwieczniać wspomnienia aparatem fotograficznym.

Nie brakuje tutaj także karuzeli, zjeżdżalni i wielu innych atrakcji w wesołym miasteczku. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby udać się na pieszą wędrówkę po lesie czy też pospacerować po niepowtarzalnych alejach.

Katedra św. Szczepana

Symbolem Wiednia i jedną z najpiękniejszych gotyckich świątyń na terenie całej Europy jest katedra św. Szczepana. Obfituje ona w najróżniejsze dzieła sztuki, gdzie największą atrakcją jest grobowiec cesarza Fryderyka II, kamienna ambona, ołtarz z XV wieku oraz gotyckie sklepienie chóru. Z kolei z południowej wieży kościoła rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na miasto.

Warto zejść także do katakumb, gdzie znajduje się m.in. krypta biskupa, szczątki członków dynastii Habsburgów oraz sarkofag księcia Rudolfa Założyciela.

Schloss Schonbrunn

Jednym z najpiękniejszych barokowych pałaców w całej Europie jest Schloss Schonbrunn, który dawniej był rezydencją rodziny Cesarskiej. To właśnie tutaj najchętniej przebywała cesarzowa Sisi. Budowla ta została wpisana na listę UNESCO. Znajdują się w niej salon Chiński, Pokój Milionowy, Wielka Galeria, Sala Lustrzana, sypialnie Franciszka Józefa, pokoje cesarskie i wiele innych wnętrz, które zostały udostępnione zwiedzającym.

Z kolei na zewnątrz można podziwiać piękny park utrzymany w stylu angielskim oraz ogrody francuskie. Ciekawą atrakcją jest także teatr marionetek, palmiarnia, ogród zoologiczny i taras widokowy Gloriette.

Schloss Belvedere

Schloss Belvedere jest barokową rezydencją dzieląca się na Dolny i Górny Belweder. Wokół znajduje się ogród w stylu francuskim. Budowla ta znajdowała się w rękach Habsburgów i zamieszkiwali w nim między innymi Eugeniusz Sabaudzki czy też Franciszek Ferdynand.

W pałacu można podziwiać też niesamowite dzieła sztuki, jak chociażby barokowe malarstwa i rzeźby, zbiory średniowieczne, dzieła Gustawa Klimata oraz innych znanych artystów (Manet, van Gogh czy Degas).