Współcześnie bardzo wiele osób przechodzi na dietę odchudzającą, albo postanawia rozpocząć detoks. W końcu w mediach tak wiele słyszy się o dobroczynnym wpływie oczyszczanie organizmu z toksyn. Detoksy stały się bardzo modne, a dla niektórych są wręcz prawie sposobem na odżywianie. Czy to mądry wybór? Jak prawidłowo powinno przeprowadzać się detoks?

Co to jest detoks?

Detoks to oczyszczenie organizmu z zalegających w nim toksyn, dzięki czemu poprawia się ogólny stan zdrowia, a poza tym można stracić zbędne kilogramy. Wiele osób, które regularnie powtarzają detoksy, zapewnia, że to dzięki nim mają mnóstwo energii witalnej i sił. Bo chociaż detoks nie jest prostym celem do zrealizowania, wynika z niego naprawdę sporo dobrego. Jak zatem w ogóle rozpocząć detoks i się do niego przygotować? Na początek naprawdę warto skonsultować się z lekarzem, albo co najmniej dietetykiem, który sprawdzi, czy stan zdrowia planującego detoks pacjenta jest na tyle dobry, by mógł on rozpocząć głodówkę. To dla organizmu powiem spory wysiłek, dlatego naprawdę nie każdy może rozpocząć detoks w każdym momencie swojego życia.

Jakie są rodzaje detoksów?

W prasie można poczytać o różnego rodzaju detoksach, w których głównym celem jest to, by oczyścić swój organizm. Najbardziej restrykcyjne zakładają, że człowiek będzie pił jedynie wodę oraz lekkie i bardzo słabe herbatki ziołowe. Inny rodzaj to na przykład detoks cukrowy, w którym należy ograniczyć zjadanie bardzo wielu produktów zawierających w sobie cukier, a zatem również tak lubianych przez wszystkich owoców. Detoks wymaga zatem silnej woli i trzymania się oznaczonych reguł. Początki bywają naprawdę trudne, dla wielu osób przejście pierwszego dnia to już spory wysiłek. W przypadku detoksu cukrowego pojawiają się nieprzyjemne objawy takie jak ból głowy, brak energii, drażliwość czy ospałość i zmęczenie. To zupełnie naturalne zjawisko, która minie po jakimś czasie.

Detoks to nie dieta

Warto pamiętać jednak o tym, że detoks to nie dieta na całe życie. Detoks to nie jest sposób odżywiania się, który można utrzymywać przez dłuższy czas, aby zgubić zbędne kilogramy. Dobrym sposobem jest natomiast powtarzanie dnia, w którym pija się głównie płyny, na przykład raz w tygodniu. W ten dzień można stosować się do zasad obowiązujących w czasie detoksu. Można zatem pić tylko wodę i ciepłe płyny, jednak kolejnego dnia należy wrócić już do zdrowego sposobu odżywiania się. Detoks ma powiem jedynie służyć oczyszczenie organizmu z zalegających zanieczyszczeń i toksyn – to nie sposób na regularne odchudzanie się.