Może się wydawać, że osoby zdrowo się odżywiające, kontrolujące zawartość tłuszczu oraz ilość kalorii w pożywieniu, kupujące tylko i wyłącznie produkty ekologiczne, trzymające się z daleka od tego co zawiera cukier, to wręcz jednostki godne naśladowania w kwestii diety. Wszak zrób wszystko co zdrowe jest dobre dla naszego organizmu, warto zatem dokładać wszelkich starań, by właśnie tak się odżywiać. Niestety, specjaliści od zaburzeń odżywiania biją na alarm i mówią o tym, że coraz więcej osób cierpi na ortoreksję. To pułapka związana ze zdrową dietą.

Ortoreksja czyli w pułapce zdrowej diety

Osoby, które cierpią na ortoreksję, generalnie rzecz biorąc obsesyjnie wręcz kontrolują to, co zjadają. Pokarmy muszą być lekkie i zawierać mało tłuszczu oraz cukru, bo tylko to spełnia ich standardy zdrowego żywienia. Powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł, najlepiej od ekologicznych producentów, którzy posiadają certyfikaty stwierdzające, że produkowane przez nich jedzenie jest najwyższej jakości. Wszystko to niestety sprawia, że osoby mające ortoreksję są mało elastyczne w podejściu do pożywienia – zwyczajnie nie są w stanie przełknąć czegoś, co nie spełnia ich wysokich standardów. Zdrowe i ekologiczne jedzenie, które zawiera mało tłuszczu i jest light, zwyczajnie staje się ich obsesją. Poświęcają zatem mnóstwo czasu na to, by znaleźć odpowiedni pokarm. Jeżeli nie uda się znaleźć takich produktów – po prostu nie jedzą.

Obsesja na punkcie zdrowej diety

Chyba można się łatwo domyślić, że taka skostniała postawa względem zdrowego jedzenia, nie zawsze wychodzi im na dobre. Osoby doświadczające ortoreksji chcą bowiem kontrolować tak bardzo to, co na co dzień spożywają, że jedzenie przestaje mieć dla nich aspekt przyjemności. Są w stanie głodzić się, albo jeść tylko kilka wybranych produktów, jeżeli nie są pewni tego, czy jedzenie jest rzeczywiście tak zdrowe. W najbardziej skrajnej postaci ortoreksji nie jedzą prawie nic, bo nie mają jak zdobyć pożywienia, które spełniło by ich wyśrubowane standardy.

Sprawa dla psychologa i psychiatry

Ortoreksja to poważne zaburzenie, z którym niestety nie wystarczy już tylko pójść do dietetyka. Na ten problem niezbędna jest bowiem konsultacja oraz pomoc co najmniej psychodietetyka, często jednak również lekarza psychiatry. Zdrowa dieta to zatem w niektórych przypadkach wręcz obsesja, która może naprawdę źle się skończyć. Warto zatem czasem wrzucić na luz, zwyczajnie pozwolić sobie na zjedzenie czegoś, co może nie jest tak bardzo fit, jednak po prostu pysznie smakuje.