Żywienie niemowląt zawsze wzbudza sporo emocji. W ostatnich latach zmieniają się trendy dotyczące tego, jak powinno się rozszerzać dietę maluszkowi, co związane jest z dużą ilością badań oraz obserwacji tego, co służy małym dzieciom. Jak zatem powinno wyglądać wprowadzanie nowych potraw maluszkowi? Od kiedy można zacząć oraz co wprowadzać na początku? Kompendium najważniejszych informacji poniżej.

Dieta niemowlaka

Jedno nie pozostawia najmniejszych wątpliwości: dla niemowlaka najbardziej cennym pokarmem jest mleko matki. Dlatego właśnie przez pierwsze pół roku życia tak naprawdę maluszek nie potrzebuje nic więcej. Nie trzeba go nawet dopajać wodą czy herbatkami, które przez wiele lat były zalecane przez pediatrów. Maluch żywione mlekiem matki otrzymuje wszystko to, co najważniejsze. Pierwsze stałe pokarmy, które będzie musiał wprowadzało zgodnie z metodą BLW, można zacząć podawać po skończeniu 6 miesiąca życia dziecka.

BLW czyli bobas lubi wybór

Rozszerzanie diety malucha można rozpocząć wtedy, gdy skończy ono 6 miesiąc życia, potrafi już w miarę stabilnie siedzieć w krzesełku do karmienia, a także chwytać kawałki warzyw czy owoców, które zostały pokrojone na porcje, z rozdrobnieniem których nie będzie miał problemów. Entuzjaści metody rozszerzenie diety nazywanej BLW sugerują, że od początku powinno się pozwalać dziecku na to, aby samo sięgało wybrane przez siebie kawałki pokarmu, a następnie samo uczyło się go rozdrabniać. Odradzają zatem częste podawanie różnego rodzaju papek i przecierów, czyli dań, które maluchowi należy podawać za pomocą łyżeczki. Jeżeli dziecko uczy się samodzielnie wybierać kęsy jedzenia, uczy się również kontrolować jego rozdrabnianie, co w przyszłości prowadzi do tego, że dużo rzadziej krztusi się.

Co podawać kiedy dieta maluszka jest rozszerzana?

Co podawać maluszkowi, kiedy dopiero rozpoczyna swoją przygodę z pokarmami stałymi? Co wprowadzać poza mlekiem matki, które tak naprawdę dla dzieci po 6 miesiącu życia są nadal i tak bardzo ważnym posiłkiem? Z pewnością warto rozpocząć od bardzo wartościowych warzyw oraz owoców. Z pewnością warto rozpocząć od bardzo wartościowych warzyw oraz owoców. W przypadku warzyw należy gotować do miękkości, a następnie kroić na nieduże kawałki, które dziecko może samo chwycić w dłoń. Do najpopularniejszych warzyw na początek rozszerzenie diety należą: brokuły, kalafior i marchewka. Z owoców warto polecić miękkie gruszki, miękkie jabłka, banany. Najważniejsze jest jednak to, aby obserwować, czy podczas rozszerzania diety, nie pojawiają się jakieś alergie i wysypki. Prawidłowe rozszerzanie menu malucha może zająć trochę czasu, jednak w ostateczności doprowadzi do tego, że dziecko pozna nowe smaki.