Wciąż co jakiś czas pojawiają się jakieś nowe hitowe diety, dzięki którym można zgubić sporo zbędnych kilogramów, oczyścić swój organizm z toksyn, dzięki czemu odzyska się wigor i energię. Ostatnio prawdziwym przebojem jest dieta sokowa, która jest szeroko opisywana w internecie, a także w magazynach drukowanych. Na czym ona polega, czy każdy może się jej poddać, oraz czy to w ogóle zdrowe dla organizmu?

Dieta oparta na sokach

Dieta oparta na sokach w swoim założeniu polega na tym, że zamiast stałych posiłków przyjmuje się różnego rodzaju soki i koktajle, które są przygotowane na świeżo z owoców i warzyw. Ważne jest, by nie były to tylko soki owocowe, które z reguły zawierają więcej cukru i są bardziej kaloryczne, a zatem wcale nie prowadzą do tego, że zgubi się zbędne kilogramy. Do przyrządzania soków i koktajli można stosować również różnego rodzaju ziarna (na przykład siemię lniane, płatki owsiane czy ugotowana kasza jaglana). Każdego dnia powinno wypijać się kilka porcji z soków, która wbrew pozorom są dosyć sycące.

Dla kogo dieta oparta na sokach

Czy każdy może skorzystać z diety sokowej? Z pewnością nie jest to sposób odżywiania zalecany dla młodych osób. Chociaż w sokach znajduje się wiele witamin oraz mikro i makroelementów, nie są one jednak kompletnym pożywieniem. O żywieniu się jedynie sokami powinny również zapomnieć osoby często chorujące, o obniżonej odporności, kobiety w ciąży. Rzecz jasna nie jest to dieta odpowiednia również dla dzieci. Bez obaw mogą z niej korzystać natomiast ludzie zdrowi, którzy chcą zrzucić balast zbędnych kilogramów, a także odbudować w sobie więcej sił witalnych. Lekkie i orzeźwiające koktajle oraz soki z pewnością im w tym pomogą. Jest to dieta wychładzająca organizm, dlatego też dużo lepiej sprawdzi się wiosną i latem, jeż jesienią oraz zimą.

Odchudzanie z sokami

Warto pamiętać jednak o tym, że dieta sokowa, chociaż tak naprawdę brzmi pysznie, nie powinna stać się stałym sposobem odżywiania się człowieka. Warto traktować ją jako urozmaicenie swojego zwykłego sposobu odżywiania, a po soki sięgać wtedy, gdy ma się ochotę poczuć trochę lżej we własnej skórze. Jak każdy restrykcyjne sposób żywienia ma ona bowiem też sporo minusów – na dłuższą metę może prowadzić do niedoboru ważnych składników pokarmowych, a także zwyczajnie do zmęczenia i braku sił. Osoby, które chcą odchudzać się dzięki diecie opartej na sokach, powinny pamiętać o tym, że gdy wrócą do dawnego stylu odżywiania się, zwyczajnie mogą narazić się na efekt jojo. Dlatego właśnie picie soków jako wszystkich posiłków w ciągu dnia nie powinno trwać zbyt długo. Monotematyczne diety są bowiem sporym wysiłkiem dla organizmu.