Francja jest krajem, w którym znajduje się jedno z najsłynniejszych dzieł Leonarda da Vinci, czyli sławna Mona Lisa. Stolicą jest Paryż, który znany jest przede wszystkim z mody, dobrego wina, elegancji i wyszukanego gustu. Znajdziemy tutaj liczne winnice, kuszące góry, piękna morza i rozlewiska oraz klify i wulkany. Latem zaś zjeżdżają się do Francji setki tysięcy miłośników kolarstwa, gdyż właśnie tutaj odbywa się prestiżowy wyścig Tour de France. Co warto zwiedzić we Francji?

Stolica Francji, czyli Paryż

Podczas wizyty we Francji nie sposób jest ominąć najważniejszego miejsca, a mianowicie Paryża, który jest mekką mody, pracowni i sklepów oraz czołowych projektantów. Stolica obfituje w ulicznych artystów awangardowych, nastrojowe kafejki, piękne zapachy i zachwycającą sztukę. Na liście miejsc wartych zwiedzenia w Paryżu znajdują się z pewnością:

  • Wieża Eiffla

Wieżę zbudowano specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku. Była najwyższą konstrukcją na świecie do 1930 roku. Co ciekawe, podczas silnego wiatru konstrukcja może przechylać się na boki nawet do 7 cm, a podczas upałów wysokość wieży zwiększa się o kilkanaście centymetrów.

  • Luwr

Kiedyś twierdza obronna i pałac królewski, dzisiaj muzeum sztuki. Posiada zbiory liczące około 300 000 dzieł sztuki. Najbardziej znane to stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki i Mona Lisa.

  • Łuk Triumfalny

Wybudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Warto pamiętać, że przejście pod konstrukcją łuku triumfalnego było kiedyś punktem kulminacyjnym pochodu triumfalnego (po zwycięstwie bitwy).

Przechodząc się nad Sekwaną, można z kolei podziwiać wystawy paryskich malarzy. Miasto to znane jest także z najsłynniejszego parku rozrywki na świecie, czyli Disneylandu.

Dolina Loary

Będąc we Francji, warto odwiedzić chociaż kilka zamków znajdujących się nad Loarą. Turystyczną stolicą tego regonu jest Tours, a dalej znajduje się Angers, czyli miasta świetnie nadające się do turystycznych wypadów. Do najpiękniejszych zamków zalicza się Château Azay-le-Rideau zamek w Villandry. który otoczony jest zjawiskowymi ogrodami.

Turyści z całą pewnością mogą liczyć na atrakcje w postaci licznych obiektów takich jak Château D’amboise, Château D’anet, Chateau D’angers, Chateau D’argy, Chateau D’azay-Le-Ferron, Chateau De Bazouge.

Lazurowe Wybrzeże

Francja znana jest ze sporej ilości zamków i kościołów, jednakże nie brakuje także innych ciekawych miejsc. Turyści zachwalają również sobie Riwierę Francuską. Atrakcją turystyczną są kurorty położane od Cassis na zachodzie aż po granicę włoską. Można tutaj wypożyczać jachty i żeglować czy spędzić noc w luksusowym hotelu.

Alpy Francuskie

Dla miłośników gór idealnym miejscem do wyprawy będą Alpy Francuskie, gdzie można liczyć na nieograniczoną liczbę rozrywek. Zimą możliwe jest zjeżdżanie na nartach, a podczas ciepłych miesięcy rekordy popularności biją piesze wędrówki po górach i przejażdżki rowerowe. Jeśli ktoś nabierze ochoty, to może także uraczyć się kąpielą w górskim jeziorze. Żeglowanie, spacerowanie czy też szybowanie na lotni – wszyto to jest w zasięgu ręki każdego turysty.

Na narty wato udać się do Greoble, Besancon oraz Jury Metabief Mont d’Or i Les Rousses. Z kolei w Normandii znajdują się urokliwe plaże ze śladami historycznymi. Burgundia zaś jest najbogatszym regionem Francji, który słynie z produkcji najlepszego wina. Będąc w Akwitanii, warto udać się do Jaskini Lascaux.

Stolica wina i wulkany Owernii

Bordeaux to miasto słynące z najlepszych winnic, które uznawane jest za stolicę wina. Jednakże to nie wszystko, gdyż turyści mogą też na własne oczy zobaczyć kilka ciekawych zabytków, które zostały wpisane na Światową Listę Zabytków UNESCO.

W centralnej Francji znajduje się zaś największe pasmo górskie, czyli Masyw Centralny. Można tutaj podziwiać wygasłe i uśpione wulkany. Najwyższym wulkanem jest tutaj Puy-de-Dôme, mający wysokość 1465 m n.p.m. Wśród wulkanów znajdują się małe miasteczka z licznymi zabytkami i termalnymi kurortami. To właśnie z owych źródeł pozyskuje się wody mineralne Vichy.