Rzym z pewnością jest jednym z najsłynniejszych miast w Europie. Bez dwóch zdań jest to jedna z tych miejscowości, które rozpoznawalne są właściwie na całym świecie. Wydaje się, że miasto to zawdzięcza swoją popularność zwłaszcza bogatej historii. Obecnie jest ono już uważane wprost za legendarne. Tym co zachwyca w Rzymie są przede wszystkim liczne starożytne zabytki.

Koloseum

Niewątpliwie Rzym jak i całe Włochy kojarzą się wszystkim przede wszystkim z Koloseum. Dlaczego jednak ten starożytny amfiteatr wciąż fascynuje tak wielu ludzi? Wydaje się, że przede wszystkim dlatego, że zdają sobie oni doskonale sprawę z tego, co działo się na arenie amfiteatru rzymskiego i wiedzą jaka jest jego historia. Bez wątpienia jest ona niezwykle bogata i fascynująca.

Koloseum powstało w latach świetności Cesarstwa Rzymskiego. To właśnie na jego arenie organizowane były słynne Igrzyska. To tutaj cesarz regularnie organizował widowiska dla obywateli Rzymu. W Koloseum odbywały się walki gladiatorów, wyścigi rydwanów, jak również często pojawiały się tu różne dzikie zwierzęta, z którymi walczyć musieli wspomniany wcześniej gladiatorzy. Każdy kto odwiedza dzisiaj Włochy potwierdza, że słychać tu głos dawnych czasów. Szczególnie dobrze słyszany jest on natomiast w Koloseum.

Nie każdy zna historię nazwy Koloseum. Warto wiedzieć, że nie zawsze było ono nazywane w ten właśnie sposób. W Starożytności nikt w ten sposób nie nazywał amfiteatru. Swoją obecną nazwę Koloseum przyjęło dopiero w Średniowieczu. Obok Amfiteatru przez wiele lat stał posąg Nerona. Czasami nazywany był on Kolosem i stąd właśnie wzięła się nazwa dla Amfiteatru.

Panteon – starożytna świątynia

Najpopularniejszym miejscem w Rzymie i jednym z najpopularniejszych w całych Włoszech obok Koloseum jest Panteon. Ta budowla również pochodzi oczywiście ze starożytności. Dawniej była to świątynia przeznaczona na modlitwę do bogów rzymskich. W późniejszym czasie, po upadku Cesarstwa Rzymskiego powstała tam świątynia chrześcijańska i tym też jest Panteon do dzisiaj. Przede wszystkim jednak Panteon jest dziś zabytkowa budowlą skrywającą wiele tajemnic, którą nieustannie odwiedzają tłumy turystów.

Dzielnica Campo de’ Fiori

Jeśli chodzi o ciekawe, urocze i wyjątkowe miejsca w mieście niewątpliwie warto odwiedzić dzielnicę Campo De’ Fiori. Najbardziej znany jest położony w tej części miasta plac Campo De’ Fiori. Swoją sławę zawdzięcza on przede wszystkim temu, że to właśnie w tym miejscu wykonano wyrok na Giordano Bruno. Dzisiaj, w celu upamiętnienia tej niezwykłej postaci na placu znajduje się pomnik Bruno. Również w wielu innych miejscach można trafić na znaki pamięci o tym człowieku.

W dzielnicy o której mowa oprócz wspomnianego placu jest również wiele innych bardzo ciekawych miejsc. Przede wszystkim są tu różnorodne starożytne budowle. Nie brakuje również kościołów, wśród których wyróżnić należy bez wątpienia kościół San Girolamo della Carita. Innym ciekawym miejscem na Campo de’ Fiori jest również otoczenie fontanny z żółwiami.