My Polacy jesteśmy wielkimi szczęściarzami, że do Pragi mamy tak blisko. Najszybciej i często najtaniej dostać się to stolicy Czech samolotem. Dlatego tak popularne są wśród Polaków weekendowe wypady do tego miasta, zwanego Paryżem Wschodu. Już samo porównanie do stolicy Francji mówi wiele, czego można się po Pradze spodziewać. Dziś to już jedno z najpopularniejszych miast Europy.

Polaków przyciągają do Pragi różne atrakcje. Dla jednych będzie to zwiedzanie zabytków, dla innych po prostu spacer po mieście, a dla jeszcze innych to najzwyczajniej w świecie… piwo, które smakuje, jak nigdzie indziej. Czechy są krajem, gdzie spożywa się go najwięcej na świecie na głowę mieszkańca, a to nie bierze się znikąd.

Most Karola

Gdyby zapytać polskiego turystę o symbol Pragi, na pewno byłby to albo Most Karola albo Zamek na Hradczanach. Ten pierwszy jest obowiązkowym punktem do zwiedzenia dla każdego turysty. Znajduje się na drodze Traktu Królewskiego, a jego wyjątkowość podkreślają figury świętych.

Zamek na Hradczanach

Zamek na Hradczanach uważany jest za największy zamek na świecie. Tak twierdzi nawet Księga Rekordów Guinnessa. Na zamku koniecznie należy zobaczyć katedrę św. Wita, tzw. Złotą Uliczkę oraz ogrody zamkowe. Zamek do dziś pozostaje siedzibą władz kraju.

Pałac Trojski

Jak przystało na zabytkowe miasto, i w Pradze jest piękny rynek. Warto rzucić na niego okiem również z góry, z wieży ratusza. Poza samym rynkiem można obejrzeć piękną panoramę miasta. Warto też zajrzeć do dzielnicy o ciekawej nazwie – Troja, gdzie znajduje się piękny Pałac Trojski.

Mala Strana

Warto też zboczyć nieco z najczęściej uczęszczanych tras turystycznych i zobaczyć miasto od innej strony. Za zdobywającą popularność, ale jednocześnie mało docenianą, uważa się dzielnice Mala Strana, która graniczy z Hradczanami.

Dzielnica Josefov

Praga, podobnie jak Kraków, ma swoją dzielnicę żydowską – Josefov. Jest ona świetnie zachowana. Znajduje się tam żydowskie muzeum, cmentarz, a także najstarsza w Europie żydowska synagoga. Dzielnica ta graniczy ze starym miastem.

Wzgórze Petrin

Warto też udać się na wzgórze Petrin i obejrzeć Pragę z daleka. Wzgórze to uznawane jest na najlepsze miejsce do podziwiania jej panoramy, skąd Praga prezentuje się w pełen okazałości.

Być jak wojak Szwejk

Będąc w Pradze, konieczne trzeba spędzić nieco czasu w tamtejszych knajpach. Choćby po to, aby zobaczyć jak biesiaduje jeden z najbardziej rozrywkowych narodów Europy. A w nich trzeba się napić lokalnego piwa i spróbować słynnych knedli, albo ziemniaczanych, albo z bułki. Czechy to kraj rozkochany we wszelkiego rodzaju kiełbasach i tych również warto spróbować, choćby pod postacią wszechobecnych hot-dogów, czyli parówek w bułce. No i na koniec koniecznie należy spróbować smażonego sera, najlepiej z frytkami i piwem.

Wiele osób, które Pragę już odwiedziło, czy to turystów czy przewodników, poleca, aby zwiedzanie rozpocząć już wcześnie rano, a zakończyć wieczorem, a przynajmniej po zachodzie słońca. W pięknym rozproszonym świetle jest ona jeszcze piękniejsza, a jej piękna nie zasłaniają, ani nie rozpraszają inni turyści.