Budapeszt to jedna z najpiękniejszych stolic świata (wpisana na oficjalną listę UNESCO) o niezwykle bogatej historii, gdzie przez wieki ścierały się wpływy chrześcijaństwa i islamu. Pamięta jeszcze czasy rzymskie, wzrastało w atmosferze ciągłych konfliktów i kontrastów, co miało znaczny wpływ na jego ostateczny kształt i charakter. Stanowi multikulturową mieszankę stylów architektonicznych. Przecina je niezwykle malowniczy Dunaj dzieląc miasto na historyczne dzielnice: siedzibę królów i byłą stolicę Buda i nizinną osadę rzemieślniczą Peszt.

Muzeum Aquincum

Zwiedzanie Budapesztu nie będzie pełne, jeśli nie zwiedzi się obu jego części. Każda prezentuje inne oblicze, ale dopiero w całości tworzą całość, która daje pełne wyobrażenie o charakterze i atmosferze tego miasta. Wycieczkę można zacząć od ruin rzymskiej osady Aquincum, która dała początek miastu. Jest to muzeum na świeżym powietrzu – można zobaczyć tutaj dokładny zarys ulic miasta i pozostałości amfiteatrów, łaźni wojskowych, willi i świątyni.

Wzgórze Gellérta

Dalsze zwiedzanie miasta zaprowadzi nas do dzielnicy Buda, a przede wszystkim na wzgórze Gellérta, gdzie znajduje się charakterystyczny dla Budapesztu Pomnik Wolności oraz Cytadela. Z tego miejsca doskonale widać piękną panoramę miasta.

Góra Zamkowa

Niedaleko znajduje się Góra Zamkowa, gdzie zwiedzić można dawną siedzibę królów- zrekonstruowany po wojnie, a pochodzący z XIII w. Pałac Królewski. Nie można również pominąć charakterystycznej białej budowli z wieżyczkami, czyli Baszty Rybackiej. Jej nazwa pochodzi od dawnych fortyfikacji, których obrona należała do cechu rybackiego. Z Baszty rozciąga się wspaniały widok na Dunaj, dzielnicę Peszt i znajdujący się w niej Parlament, będący jednym z symboli Budapesztu.

Parlament

Wspaniały, zbudowany z wielkim rozmachem Parlament zawdzięcza podobno swój przepych swoistej konkurencji architektonicznej sięgającej czasów, kiedy istniały jeszcze Austro-Węgry. Zamysłem projektantów było bowiem ponoć stworzenie takiego gmachu, który przyćmiłby ten znajdujący się w Wiedniu.

Bazylika św. Stefana

W Peszcie znajduje się również bazylika św. Stefana, największy katolicki budynek sakralny Budapesztu. Została ona poświęcona pierwszemu chrześcijańskiemu królowi węgierskiemu Stefanowi, którego ogłoszono świętym i znajduje się przy placu nazwanym także jego imieniem.

Wielka Synagoga

Godna uwagi jest także wciąż czynna Wielka Synagoga, zwana tak nie bez racji, ponieważ jest największa w całej Europie.

Zamek Vajdahunyad

Warto także zobaczyć otwarty w 1896 roku z okazji tysiąclecia państwa węgierskiego na wystawę milenijną Zamek Vajdahunyad.

Plac Bohaterów

Z obchodami milenijnymi związany jest także jeden z największych placów w Budapeszcie – Plac Bohaterów, znany także jako Plac Tysiąclecia. Jego niewątpliwymi atrakcjami są: 36-metrowa kolumna archanioła Gabriela oraz okalająca plac kolumnada ozdobiona posągami najważniejszych węgierskich królów.

Wyspa Małgorzaty

Zmęczeni zwiedzaniem Budapesztu turyści mogą odpocząć na Wyspie Małgorzaty, powstałej z połączenia kilku mniejszych wysepek. Znajduje się tam najpopularniejszy w mieście ośrodek rekreacyjny, gdzie można skorzystać z basenów termalnych i wielu wodnych atrakcji.

Nie można też nie zobaczyć niezwykle fotogenicznego cudu techniki budowlanej, czyli Mostu Łańcuchowego, który jako pierwszy połączył oba brzegi Dunaju.