Berlin to największe miasto Niemiec, stolica tego kraju i drugie pod względem liczby ludności miasto Europy (po Londynie). Pierwsze wzmianki historyczne o tym mieście pojawiają się już w XIII wieku. W 1710 roku Berlin został stolicą Królestwa Prus, zaś w 1871 roku – stolicą Cesarstwa Niemieckiego. Po drugiej wojnie światowej został podzielony na część wschodnią i zachodnią. W latach 1961 – 1989 był otoczony murem, który dzielił również Niemcy na dwa państwa – NRD i RFN. Po upadku muru i zjednoczeniu Niemiec w 1989 roku znowu stał się stolicą państwa niemieckiego.

Alexanderplatz

Berlin jest więc miastem o ogromnych tradycjach historycznych, o czym świadczą również liczne zabytki, które można tam zwiedzić. Będąc w tym mieście koniecznie trzeba udać się na Alexanderplatz, gdzie zlokalizowanych jest kilka bardzo ciekawych zabytków i który codziennie jest odwiedzany przez ponad 300 tys. osób. W centrum placu znajduje się Zegar Urania, który pokazuje czas w 24 strefach czasowych całego świata. Jest miejscem spotkań mieszkańców Berlina oraz turystów. Nieopodal zegara znajduje się 368 metrowa wieża telewizyjna Fernsehturm, która obecnie jest symbolem Berlina niemalże równym z Bramą Brandenburską. Na Alexie (potoczna nazwa Alexanderplatz) można również odwiedzić gotycki Kościół Najświętszej Maryi Panny, Czerwony Ratusz (siedziba burmistrza miasta) oraz Fontannę Neptuna.

Brama Brandenburska

<

Będąc w Berlinie koniecznie należy zobaczyć Bramę Brandenburską, która jest symbolem miasta tak jak Big Ben w Londynie czy Wieża Eiffla w Paryżu. Brama brandenburska została wykonana w XVIII wieku, zaś od 1990 roku jest symbolem pokoju i wolności. Poza tym warto zerknąć na Classic Remise – żywe muzeum motoryzacji, a także zobaczyć fragmenty Muru Berlińskiego, wraz z galerią East Side Gallery, która jest jedną z największych galerii na świecie wykonanych na powietrzu.

Ogród Zoologiczny

Odwiedzając stolicę Niemiec koniecznie należy odwiedzić Berlińskie Zoo, w którym można obejrzeć blisko 14 tys. różnych gatunków zwierząt.

Wyspa Muzeów

Świetnym sposobem zwiedzania Berlina jest oglądanie go z wody – miasto posiada bowiem ok. 200 km dróg wodnych. Zdecydowanie warto udać się w rejs statkiem spacerowym po Sprewie na Wyspę Muzeów, gdzie zlokalizowanych jest pięć muzeów – Pergamońskie ze zbiorami starożytnej sztuki, Bodemuseum – z kolekcją malarstwa i sztuki bizantyjskiej, Neus Museum – ze zbiorami sztuki egipskiej, Alte Nationalgalerie – ze zbiorami XIX wiecznego malarstwa i rzeźby oraz Altes Museum ze zbiorami rzeźb starożytnych. Warte zobaczenia są także np. olimpijski tor regatowy na jeziorze Langer See, plaża i kąpielisko nad jeziorem Wannsee oraz rezydencję Kanclerzy Niemiec nad jeziorem Tegel.

Pozostałe atrakcje

Oprócz Wyspy Muzeów w Berlinie można również znaleźć całe mnóstwo innych tego typu miejsc – np. Muzeum Żydowskie, Techniczne czy Muzeum „The Story of Berlin”. Dla fanów sportu i rekreacji Berlin ma cały szereg parków z dobrze rozbudowaną infrastrukturą rekreacyjną (np. Park Am Gleisdreieck lub Tampeklhofer).

Życie nocne

Berlin to także bogate życie nocne. W centrum miasta znajduje się ponad 200 klubów nocnych, pubów i restauracji. Dyskoteki są otwarte całą noc, więc miasto praktycznie nigdy nie śpi. Istnieją całe dzielnice, w których naczelną sprawą jest zabawa.

Ponadto Berlin to także miasto o sporej ilości singli. Warto więc je odwiedzić poszukując drugiej połówki. Patrząc na tak bogato rozwinięte życie nocne Berlina z pewnością nie da się stwierdzić, że Niemcy są narodem nudnym i konserwatywnym.