Teneryfa należy do archipelagu wysp leżących na Ocenianie Atlantyckim. Jest największą i zarazem najbardziej zaludnioną wyspą w Archipelagu wysp Kanaryjskich, do którego zaliczana jest także Gran Canaria, Fuerteventura, Lobos czy Graciosa. Teneryfa ze względu na swoją różnorodność jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata.

Zacznijmy od kilku podstawowych wskazówek dla turystów wybierających się na Teneryfę:

  1. Jeśli planujecie dwutygodniowy urlop i chcielibyście odwiedzić podczas niego dwie wysypy polecamy połączenie Madery z Teneryfą (zobacz przewodnik po Maderze). Portugalska Madera i hiszpańska teneryfa leżą niedaleko siebie. Z jednego miejsca na drugie dolecicie w 1,5 godziny za pośrednictwem przewoźnika lotniczego Sata.
  2. Teneryfa ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Praktycznie w każdy zakątek wyspy dojedziecie autobusem. Dla tych, którzy niechętnie podróżują autobusami dobra wiadomość – na wyspie znajdziecie wiele ofert związanych z wypożyczeniem samochodu w dogodnych cenach. Ci, którzy nie są posiadaczami kart kredytowych nie muszą się martwić, wypożyczalnia taka jak Cicar nie wymaga jej posiadania.
  3. Porada dla niezmobilizowanych – najlepszym miejscem wypadowym jest Los Cristianos oraz Playa de Las Americas. Są to jednocześnie regiony najsłoneczniejsze na wyspie.
  4. Po wyspie kursuje przewoźnik Titsa. Wszystkie niezbędne informacje, mapy czy rozkłady jazdy autobusów znajdziecie na stronie przewoźnika. Mapa, którą Titsa udostępnia turystom doskonale obrazuje kierunki poszczególnych tras autobusowych. Warto przed wyjazdem ją wydrukować, tak aby na wszelki wypadek mieć ją przy sobie.
  5. Już pierwszego dnia warto zainwestować w specjalną kartę Bono Via, którą kasujecie po wejściu do autobusu. Kartę można doładować za 15 lub 25 euro. Po większej ilości przejazdów posiadacz karty otrzymuje bonus w postaci darmowego transportu. Karty nie można doładowywać – po wykorzystaniu środków należy zakupić nową kartę. Ważne! Warto posiadać przy sobie gotówkę, ponieważ na niektórych trasach karta nie obowiązuje.

Jakie atrakcje oferuje Teneryfa?

Atrakcje na Teneryfie to temat rzeka. Jest tego naprawdę sporo. Teneryfa to nie tylko wspaniałe miejsce do nurkowania oraz plażowania. Poniżej znajduje się 9 atrakcji, które bezwarunkowo trzeba zobaczyć.

Wąwóz Masca – największa atrakcja przyrodnicza

Do wąwozu polecamy jechać autobusem, ale o tym za chwile. Z Los Cristianos jedziecie autobusem do małej miejscowości Santiago del Teide, które jest miejscem przesiadkowym. Tam wsiadacie w autobus 355 jadący przez Mascę do miasteczka Buenavista del Norte. Po drodze czeka Was dużo zakrętów, ale piękne widoki rekompensują zawroty głowy.

Trasa prowadząca do wąwozu rozpoczyna się tuż za straganami. Na jej przejście musicie liczyć spokojnie 4-5 godzin w jedną stronę. Dlaczego na początku zalecaliśmy podróż autobusem? Ponieważ trasa jest na tyle wymagająca, że mało kto decyduje się przejść ją w tę i z powrotem. Doskonałym posunięciem jest powrót statkiem z Playa Masca, który dopływa do portu Los Gigantes. Bilety na statek trzeba zarezerwować telefonicznie bądź przez internet dzień przed planowaną wędrówką. Rezerwując podróż statkiem przez stronę mascalosgigantes.com otrzymacie 20% rabatu.

Koszt rejsu to 8 euro za osobę po rabacie. Stateczek przypływa na plażę o 13:30, 15:30 i 16:30. Rekomendujemy zarezerwować rejs na godzinę 15:30, tak aby na spokojnie móc zobaczyć miasteczko Los Gigantes. To co jest bez wątpienia na plus, to fakt, że podziwiacie skały Los Gigantes z zupełnie innej strony – statkiem płyniecie wzdłuż oglądając je po całej długości.

Kilka słów o samym wąwozie… Miejsce jak już wcześniej wspominaliśmy jest dość wymagające. Należy zabrać ze sobą nakrycie głowy, krem z filtrem oraz dużą ilość wody. Dla własnego bezpieczeństwa polecamy wędrówkę w butach trekkingowych. Trasa wiedzie wzdłuż dawnego koryta rzeki i prowadzi do plaży Playa Masca. Początkowo schodzi się piaszczystą drogą, następnie przekształca się ona w strome kamieniste zejścia. W niektórych momentach trzeba trzymać się zabezpieczeń w postaci lin, ponieważ nie ma innego przejścia. Można rzec, że wędrówka wąwozem to nie lada… wspinaczka!

wąwóz masca

fot. zbiory własne autora

Przylądek Punta de Teno – miejsce, gdzie zawsze świeci słońce

Z Los Christianos jedziemy do Santiago del Teide, następnie do samego końca autobusem 355. Na dworcu autobusowym przesiadamy się w 369 do Punta de Teno (karta Bono Via nie obowiązuje na tej trasie – bilet 1 euro za osobę). Nie zdziwcie się jak na przystanku krańcowym autobusu 355 zastanie Was deszcz, a po przejechaniu 7 kilometrów w kierunku Punta de Teno słońce, plażowicze i bezchmurne niebo. Tak, to dosyć dziwne zjawisko. Chmury w tym miejscu zatrzymują się nad górami.

latarnia puenta de teno

fot. zbiory własne autora

Wulkan Teide – kolejka, cena, dojazd

Z głównego dworca autobusowego w Costa Adeje, w stronę Teide o godzinie 9:30 odjeżdża autobus numer 342. W tym przypadku biletu nie kupicie na kartę Bono Via. Bilet w dwie strony dla jednej osoby to koszt około 14 euro. Autobus dowiezie Was pod kolejkę linową „Teleferico” i wróci w to samo miejsce o godzinie 15:40.

Wjazd kolejką na Teide to koszt około 27 euro za osobę. Co ważne! Kolejka nie dowiezie Was na sam szczyt wulkanu, a jedynie na wysokość 2356 m.n.p.m, a wulkan ma przecież 3717,98 m.n.p.m! Jeśli chcecie dostać się na sam szczyt musicie iść pieszo i co ważne, odpowiednio wcześnie zorganizować sobie przepustkę, która upoważni Was do wejścia.

Niech Was nie zmyli przejrzyste, błękitne niebo i wysoka temperatura u podnóża wulkanu. Po wejściu do stacji kolejki może okazać się, że ta nie kursuje, ponieważ na górze są zbyt silne wiatry. I co wtedy? Przecież autobus powrotny macie dopiero za 5 godzin! Bez obaw, jest co robić. Na przeciwko kolejki tuż przy żółtym wzniesieniu rozpoczyna się 2,5 godzinny szlak pieszy wzdłuż surowego, wulkanicznego krajobrazu.

wulkan teide

fot. zbiory własne autora

Pomimo tego warunki meteorologiczne panujące na górze oraz losy kolejki warto prześledzić przed zdecydowaniem się na podróż w kierunku Teide. Serce się kraje jak trzymając w ręku aparat dowiadujesz się, że nie możesz wjechać na górę.

Siam Park – największy w Europie park wodny

Istne szaleństwo! Na stronie internetowej Siam Parku bilety kosztują 35 euro za osobę  – płatność kartą kredytową. Na stronie https://www.attraction-tickets-direct.co.uk/tenerife-attraction-tickets/siam-park-tickets/siam-park-one-day-ticket cena biletu jest taka sama, ale w gratisie otrzymujecie całkiem smacznego burgera (koszt kanapki na miejscu to 5 euro) – płatność PayPal. Bilety warto zakupić przed przyjazdem, ponieważ oszczędzi Wam to stania w długich kolejkach przez co będziecie jednymi z pierwszych osób na zjeżdżalniach. Siam Park oferuje swoim klientom Fast Pass (płatny dodatkowo 15 euro) upoważniający do jednorazowego wejścia na daną atrakcję bez kolejki. Co ważne, usługa nie obejmuje zjeżdżalni Power of Tower!

Dla tych, którzy mają pewne obawy przed wodą – nie musicie się stresować. Zjazdy odbywają się w 2-4 osobowych pontonach, a w basenie kończącym zjazd stoją ratownicy gotowi do ewentualnej pomocy. Głębokość basenów wynosi 1- 1,2 metra. Jeśli tylko nie boicie się dużej prędkości kupujcie bilety.

Dla zainteresowanych wizytą w Loro Park – kupując bilety do Siam Parku i Loro Park otrzymacie rabat.

Auditorio de Tenerife – trzy atrakcje w jednym miejscu

Budowla przypominająca Operę w Sydney znajdująca się tuż przy linii brzegowej w stolicy Teneryfy – Santa Cruz. Audytorium zbudowane zostało w latach 1997–2003. W całości wykonane zostało ze stali, betonu oraz szkła, co tworzy niesamowity efekt.

Na falochronach znajdujących się za budynkiem odnajdziecie namalowane twarze sławnych artystów takich jak Elvis Presley czy Michael Jackson. Tuż przy Auditoro znajduje się kompleks basenów.

Urokliwe miasteczko San Cristobal de La Laguna

Małe miasteczko, w którym wśród pięknych, zabytkowych kamienniczek napijecie się aromatycznej kawy. Spacerując siatką ciasnych uliczek napotkacie na Plac Ratuszowy, przepiękną starówkę, Kościół św. Michała, Kościół św. Augustyna wraz z ruinami konwentu i wiele innych budowli cieszących oczy turystów.

Punkt widokowy Mirador Cruz Del Carmen

Punkt widokowy w szerokim paśmie gór Anaga nazywanych przez turystów dziką perłą Teneryfy. Do punktu widokowego prowadzi asfaltowa droga. Z tego miejsca zobaczyć możecie Teide oraz okoliczne góry i wzniesienia. Tuż za punktem widokowym znajduje się piaszczysta droga – stworzona do szybkiego spaceru z widokiem na góry.

Park zmysłów „Sendero de Senitdos”

Przemieszczając się ku górze z punktu widokowego Mirador Cruz Del Carmen dotrzecie do parku zmysłów. Szlak prowadzi historycznymi alejkami przeznaczonymi do spacerów wzdłuż obszarów lasu laurowego. Nazwa Szlak Zmysłów pochodzi od celowo umieszczonych na trasie tabliczek obrazujących poszczególne zmysły – węch, wzrok, słuch, dotyk. Turysta może dzięki temu w wyznaczonych do tego miejscach wytężyć swój zmysł np. poczuć intensywny aromat eukaliptusa czy wsłuchać się z zamkniętymi oczami w śpiew różnych gatunków ptaków. Szlak pozwala turyście zrelaksować się i wyciszyć w zgodzie z naturą.

park zmysłów sendero de senitdos

fot. zbiory własne autora

Czarna perła – plaża El Bollullo

Plaża znajduje się w odległości około 7 kilometrów od Puerto de la Cruz. Jest to prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych, wulkanicznych plaż Teneryfy. Na plażę możecie dostać się idąc pieszo asfaltową drogą wzdłuż plantacji bananów – zajmie Wam to około 30 minut w jedną stronę. Alternatywą do spaceru jest podróż samochodem – należy zjechać z autostrady i kierować się na drogę El Rincón. Czarny piasek mieniący się w blasku słońca i wysokie fale rozbijające się o brzeg… czego chcieć więcej?

czarna plaża el bollullo

fot. zbiory własne autora

Teneryfa idealna na wakacje

Teneryfa to wspaniałe miejsce na wakacje. Sprzyjające warunki atmosferyczne, dobre ceny biletów lotniczych, piękne krajobrazy oraz pozostałe atrakcje na Teneryfie przyciągają turystów każdego roku. Mówi się, że sezon na Teneryfie trwa cały rok. Jeżeli jednak ktoś lubi naprawdę wysokie temperatury zachęcamy do odwiedzin tej wyspy w miesiącach od kwietnia do października. Wtedy w Teneryfie można się naprawdę zakochać.