Dubrownik to jedno z historycznych miast Chorwacji, którego zabudowa pochodzi częściowo z XVI wieku. To miasto wielokrotnie naznaczone przez historię i wojny. Wiele zabytków zostało zniszczonych w czasie silnego trzęsienia ziemi w XVII wieku, jednak później większość odbudowano. Część budynków, choć odrestaurowanych nosi znamiona wojny serbsko-chorwackiej z początku lat 90-tych. To żywa perła architektoniczna nad Adriatykiem, którą koniecznie trzeba zobaczyć.

Dubrownik – Chorwacja i jej historia w pigułce

Będąc w Dubrowniku zwiedzanie koniecznie trzeba zacząć od murów obronnych okalających miasto. Imponująca fortyfikacja ma niemal 2 km długości. W czasie pieszej wycieczki można podziwiać panoramę całego historycznego miasta, a także piękne nadmorskie widoki. W niektórych miejscach mury mają 6 m grubości. To obronne wzniesienie kryje w sobie historię Chorwacji od IX do XVII wieku. To również punkt obowiązkowy dla tych, którzy są fanami serialu Gra o tron, gdzie fortyfikacje zostały uwiecznione na filmowych kadrach.

Włochy mają swoją Fontannę di Trevi a Chorwacja Wielką Fontannę Onufrego

Będąc w Dubrowniku nie można pominąć zobaczenia Wielkiej Fontanny Onufrego, która na pierwszy rzut oka przypomina dużą okrągłą budowlę. Została wzniesiona na cześć ukończenia budowy wodociągów w Dubrowniku przez Onofrio di Giordano della Cava w XV wieku. Choć została w większości zniszczona przez trzęsienie ziemi w XVII wieku, to zachowało się 16 oryginalnych rzeźbionych masek, z których wypływa woda. Aby spełniło się życzenie, trzeba umyć ręce pod wszystkimi kranami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zatem jeśli wrzuciło się pieniążek do Fontanny di Trevi w Rzymie, to koniecznie trzeba uszanować tradycję w Dubrowniku.

Pałac Sponza – poznaj historię malowniczego Dubrownika

Kolejnym punktem na trasie wycieczki po Dubrowniku powinien być Pałac Sponza, zbudowany w XVI wieku, który jako jeden z niewielu budynków przetrwał trzęsienie ziemi. Łączy w sobie styl gotycki i renesansowy. Znajduje się w nim Archiwum Republiki Dubrownickiej, gdzie zgromadzono pokaźne zbiory związane z historią miasta, m.in. niemal tysiącletnie manuskrypty. Placa, czyli główna ulica Dubrownika zachęca nie tylko licznymi miejscami, gdzie można dobrze zjeść czy zrobić zakupy. Znajduje się tu również kościół św. Zbawiciela, który w czasie trzęsienia ziemi nie został w ogóle naruszony. Wewnątrz świątyni można podziwiać obraz Piotra z Urbino – Wniebowstąpienie, co będzie gratką nie tylko dla miłośników kultury sakralnej ale wszystkich miłośników sztuki. Można tu poczuć monumentalny klimat.

Będąc w Dubrowniku koniecznie trzeba zobaczyć również kolumnę Rolanda, będącą symbolem wolności tego miasta, a także Pałac Rektorów z marmurowymi kolumnami, gdzie latem dla melomanów odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Warto poznać historię i architekturę tego malowniczego miasta położonego nad Adriatykiem. Z pewnością nie wystarczy jeden dzień, aby zobaczyć wszystkie jego ciekawe zakątki. Warto wybrać się na wycieczkę do Dubrownika.