Ateny są miastem, które nie może być postrzegane jedynie jako współczesna stolica Grecji. Jest to miasto, które odegrało ogromną rolę w rozwoju cywilizacji łacińskiej. Współczesne Ateny są miejscem, w którym styka się blask antycznej świetności Grecji z nowoczesnym minimalizmem. Z tego też powodu, liczne rzesze turystów decydują się na odwiedzenie tej legendarnej metropolii.

Akropol

Znakiem rozpoznawczym, z którym identyfikuje się Grecja, jest niewątpliwie Akropol. To właśnie na tym wzgórzu znajduje się Partenon — najbardziej znany grecki monument, który został ozdobiony płaskorzeźbami legendarnego Fidiasza. Wartym uwagi zabytkiem Akropolu jest również Erechtejon. Jest to utrzymana w konwencji jońskiej świątynia wzniesiona ku czci mitycznego władcy Aten — Erechtusa.

Teatr Dionizosa

Lista miejsc wartych odwiedzenia w Atenach nie ogranicza się jednak jedynie do Akropolu. W swoim harmonogramie wycieczki po Atenach warto umieścić także teatr Dionizosa. To właśnie w tym miejscu inscenizacje wystawiali Sofokles i Eurypides. Za czasów panowania rzymskiego wspomniany teatr został zrekonstruowany po to, by organizować walki gladiatorów.

Keramikos

Ciekawym miejscem jest także Keramikos. Jest to obszar, na którym już od XII w. p.n.e. odbywał się pochówek mieszkańców Aten. Ekskursja w otoczeniu kamienistych ścieżek i schodków osadzonych w otoczeniu zieleni i pradawnych grobów jest niezwykle nostalgicznym doświadczeniem, które prowokuje pytania o sens ludzkiego życia.

Parlament

Podczas wizyty w Atenach nie sposób pominąć majestatycznego Gmachu Parlamentu. Wspomniana budowla budzi respekt swoim rozmachem. Ten utrzymany w neoklasycystycznym stylu obiekt architektoniczny został ufundowany przez Ludwika I Bawarskiego, który zdecydował się przekazać gmach swojemu synowi Ottonowi — pierwszemu królowi Grecji.

Stadion panatenajski

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem w Atenach jest stadion panatenajski. Został on wybudowany w średniowieczu jako miejsce organizacji tak zwanych igrzysk panatenajskich. Były to zawody i konkursy, które odbywały się w cztery lata celem uczczenia patronki metropolii — bogini Ateny.

Wzgórze Likavitos

Wytrwalsi turyści powinni z pewnością zobaczyć na własne oczy wzgórze Likavitos. Jest to najwyższe wzniesienie Aten, które dostać się można pieszo albo kolejką górska. Ze szczytu można podziwiać przepiękną panoramę miasta, która zachwyca zwłaszcza o zachodzie słońca. Na wzgórzu jest usytuowany kościół Agios Georgios oraz amfiteatr, który w okresie letnim jest sceną licznych spektakli.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Dla entuzjastów antycznej historii obowiązkowym punktem planu podróży po Atenach powinno być Narodowe Muzeum Archeologiczne. W rzeczonym muzeum zdeponowano bogatą kolekcję arcydzieł sztuki starożytnej Grecji. Jest to jedyne miejsce na kuli ziemskiej, gdzie podziwiać można skarb mykeński wraz ze złotą maską Agamemnona.

Na uwagę zasługują również wazy ze scenami mitologicznymi. Bardziej uważnych koneserów antycznej twórczości z pewnością oczarują freski ścienne z Thiry, które są przykładem ogromnego talentu antycznych twórców.

Wspomniane zabytki są jedynie małym wycinkiem tego, co mają do zaoferowania turystom Ateny. Wizyta w tej metropolii jest niewątpliwie niesamowitą przygodą.