Od lat Madera jest prawdziwą mekką dla turystyki trekkingowej. Ogromne bogactwo i różnorodność stopnia trudności wytyczonych na tej niezwykłej wyspie tras sprawia, że coraz więcej entuzjastów aktywnego wypoczynku, a szczególnie pieszych wędrówek wybiera to miejsce do spędzenia wolnego czasu.

Jak zaplanować pobyt na Maderze?

Jeśli chodzi o osoby lubiące aktywnie spędzać urlop, mogą one wybierać spośród kilkunastu bardzo zróżnicowanych pod względem stopnia trudności tras przeznaczonych specjalnie do uprawiania trekkingu.

Propozycje są przeznaczone zarówno dla bardziej zaawansowanych piechurów, ale także kilka tras mogą z łatwością pokonać początkujący entuzjaści tego ciekawego sportu. Nie ma żadnych przeszkód, aby również rodziny z dziećmi wybrały łatwiejsze do pokonania drogi.

Aby dobrze przygotować pobyt na wyspie oraz optymalnie wykorzystać to co madera dla aktywnych ma najlepszego, warto prześledzić ranking najbardziej popularnych i uznawanych za jedne z najlepszych tras trekkingowych w Europie.

Sześć najlepszych tras przeznaczonych do uprawiania trekkingu na Maderze

Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą formą aktywności najbardziej odpowiednie trasy to: Levada do Risco oraz Sao Lorenco. Są one bardzo malowniczo położone, a ich pokonanie nie powinno sprawić żadnych trudności nawet osobom nieprzygotowanym kondycyjnie i technicznie. Na trasach można podziwiać wodospady, piękno miejscowej przyrody, a na przystanek wybrać liczne miejsca przeznaczone do odpoczynku.

Osobom, które już miały doświadczenia w uprawianiu trekkingu, a także posiadają przygotowanie kondycyjne i techniczne w podstawowym stopniu można śmiało polecić trasy o średnim stopniu trudności. Najlepsze i najbardziej uczęszczane to Vereda da Encumeada oraz Lagoa do Vento. Pokonanie tych przepięknych dróg wymaga nieco lepszego przygotowania kondycyjnego, a także sprzętowego. Trochę więcej wysiłku włożonego w przebycie tras o średnim stopniu trudności nie powinno jednak odstraszać nawet osób początkujących, ponieważ widoki, jakie można podziwiać w pełni rekompensują trud. Na trasach znajdują się malownicze wodospady, górskie jeziora oraz schroniska, gdzie każdy wędrowiec może doskonale wypocząć.

Dla bardzo zaawansowanych turystów trekkingowych, którzy oprócz dobrej kondycji dysponują także odpowiednim sprzętem madera proponuje trasy trudniejsze do pokonania. Przykładem może być droga z Pico Ruivo na Pico do Arieiro o długości 10,5 kilometra. Ta trasa jest jedną z najpiękniejszych dróg na świecie, nazywana jest dlatego “Duchem Madery”. Jest położona w wysokich partiach górskich, a pokonać trzeba niejednokrotnie wąskie kładki ograniczone linami, znajdujące się na krawędzi przepaści. Jest ona polecana turystom trekkingowym, który nie mają lęku wysokości. Niezwykłą atrakcją trasy są tunele wydrążane w skałach, przez które trzeba przechodzić przy użyciu latarki.