Zwiedzanie Madery na własną rękę nie należy do najłatwiejszych i wymaga od turysty sporo logistyki. Ale czy nie warto poświęcić chwilę czasu przed wylotem, aby na miejscu móc napawać się pięknymi widokami? Oczywiście, że warto! I my Wam w tym pomożemy!

Jak dostać się z Polski na Maderę?

Można skorzystać z usług popularnych biur podróży, co wiąże się niestety z dość dużymi kosztami. Drugą opcją jest podróż zorganizowana samodzielnie. Wystarczy wyszukać lot w interesującym nas terminie i to za niewielkie pieniądze.

Najbardziej popularnym przewoźnikiem lotniczym pomiędzy Polską, a Maderą jest TAP. Lot trwa około 5,5 godziny (nie wliczając 45 minutowej przesiadki w Lizbonie).

A co jeśli chodzi o nocleg?

Warto skorzystać z usług platformy Airbnb i wynająć pokój bądź całe miejsce w dogodnej dla nas lokalizacji. Najkorzystniejszym wyborem będzie Funchal ze względu na to, że jest doskonałym miejscem wypadowym, a do tego w tym rejonie występuje największa ilość dni słonecznych. Poza tym miasto jest blisko od lotniska.

Madera bez samochodu

Załóżmy więc, że decydujemy się na nocleg w miejscowości Funchal i zwiedzanie wyspy – nawiązując do tytułu artykułu – bez samochodu. Niektórzy z Was pomyślą „Dlaczego bez auta? Przecież to takie wygodne!”, owszem, wygodne, ale i bardzo kosztowne! Madera to nie Wyspy Kanaryjskie gdzie można wynająć auto za 30 euro za dobę. Co ważne, jeśli nie jesteś posiadaczem karty kredytowej, daruj sobie wypożyczenie samochodu na Maderze. Wypożyczalnie wymagają karty w celu zabezpieczenia finansowego.

Jak dotrzeć z lotniska do Funchal?

Lotnisko mieści się około 10 km od stolicy Madery – Funchal. Znajduje się ono na liście najniebezpieczniejszych lotnisk świata ze względu na bliskość linii brzegowej. Piloci, którzy tutaj lądują muszą posiadać specjalne uprawnienia. Bez obaw! Na żywo wcale nie wygląda strasznie.

Z lotniska do Funchal dojedziemy aerobusem, który odjeżdża sprzed głównego wejścia co godzinę. Bilet kosztuje 5 euro za osobę i nie jest to wcale wygórowana cena. Warto pamiętać, że ostatni autobus do Funchal odjeżdża o 21:30. Jeżeli spóźnisz się na aerobus pozostaje Ci jedynie podróż taksówką, która podwiezie Cię do stolicy za „jedyne” 40 euro. W ciągu dnia prócz wspomnianego wcześniej aerobusa kursują dwa autobusy, które mają swoje przystanki nieopodal miejsca postojowego aerobusa.

Transport publiczny na Maderze

Opanowanie transportu publicznego nie należy do najłatwiejszych. Po wyspie kursuje trzech najważniejszych przewoźników.

  1. Autobusy Horarios– żółte – kursują po Funchal
    – srebrne z żółto-białymi pasami – kursują do Camacha, Santo da Serra, Poiso, Ribeiro Frio, Faial, Santana, São Jorge, Cabanas, Arco de São Jorge, Curral das Freiras
  2. Autobusy SAM– zielono-beżowy z białym pasem – obsługuje wschodnią część Madery. Przewoźnik zawiezie Was min. do Canical, Machico, Porto Cruz, Santa Cruz.
  3. Autobusy Rodoeste
    – szare z czerwonymi i białym lub czerwonym pasem – obsługuje zachodnią część wyspy. Przewoźnik zawiezie Was min. Câmara de Lobos, Cabo Girão, Campanário, Ribeira Brava, Ponta do Soł, Casha, Magdalena do Mar, Arc de Lacheta, Lacheta, Esteto de Lacheta, Jardom do Mar, Paul do Mar, Przeroś, Ponta do Prago, Achałaś do Cruz, Porto Monizm, Serial, São Vincentem, Ponta Delgada, Bonawentura, Arc de São Jorge, Encumeada, Sera de Aguś.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się dość skomplikowane. Wyluzujcie, wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. W Funchal tuż obok kolejki liniowej znajduje się największy dworzec autobusowy, a tuż obok niego centrum informacji turystycznej, w którym obsługa odpowie Wam na wszystkie nurtujące pytania.