Dla miłośników techniki oraz postindustrialnych zabytków, Śląsk może się okazać niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki. Ta kraina to wiele wspaniałych zabytków techniki, w poznawaniu których pomagają nam tematyczne trasy turystyczne.

Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?

Śląsk to ciekawe zabytki techniki, w gronie których szczególne miejsce zajmują stare kopalnie oraz hale przemysłowe. Dumą regionu są też zabytkowe kolejki wąskotorowe, które swego czasu również odgrywały istotną rolę w rozwoju przemysłu. Robotnicze osiedla, dawne zakłady pracy – oto atrakcje, które dziś udostępnia się turystom. Są one miejscami zabawy i nauki, są też ważnymi pomnikami historii.

Jakie obiekty warto odwiedzić w trakcie wycieczki po terenach Śląska?

Sporo atrakcji na miłośników zabytków techniki czeka w okolicy Wałbrzycha. Tu jedną z najważniejszych atrakcji jest dawna kopalnia, znana dziś jako Muzeum Przemysłu i Techniki. Z podobną atrakcją można się spotkać w Nowej Rudzie, na terenie której powstało Muzeum Górnictwa Podziemnego. Wyjątkowym obiektem, który szybko podbił serca turystów, jest Podziemne Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku. W czasie wycieczki po jego terenie można odwiedzić wiekowe sztolnie oraz zdobyć wiele cennych informacji na temat tego, jak w dawnych czasach wydobywano złoto.

Kto chce odwiedzić zabytkowe kopalnie srebra i węgla, ten w czasie wycieczki śladem zabytków techniki koniecznie powinien zajrzeć na Górny Śląsk. To tu czekają takie atrakcje, jak Sztolnia Czarnego Pstrąga oraz Kopalnia Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach. Wielką atrakcją są też zabytkowe kopalnie węgla w Zabrzu oraz kolejka wąskotorowa. Nikiszowiec oraz Giszowiec to kolejne atrakcje, których w czasie wycieczki po tej części kraju nie można pominąć. Te katowickie osiedla są przecież wyjątkowymi przykładami osiedli robotniczych, które nie bez powodu zajęły tak ważne miejsce na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.