Nowe opony, szczególnie opony wysokiej klasy, charakteryzują się wysokimi cenami. Kierowcy mogą zdecydować się na ich zakup i zapłacić niemało, albo kupić opony tańsze. Mogą też zdecydować się na opony używane, w opinii wielu kierowców gorsze, wręcz niebezpieczne.

Niektóre opony używane nie są warte uwagi, w większości przypadków tak jest, jednak zdarza się że wśród wielu niekoniecznie dobrych opon używanych, są prawdziwe perełki. Można trafić na opony roczne lub dwuletnie. Czy zatem takie nadają się do użytku?

Warto zwrócić uwagę na stan opony

Najważniejszą sprawą jest oczywiście stan techniczny opony. Nie wystarczy pobieżnie obejrzenie opon. Trzeba poświęcić nawet kilkanaście minut na dokładną analizę tego jak bardzo są zniszczone. Na początku należy sprawdzić stan bieżnika oraz to czy jest równomiernie zużyty. Jeśli w poszczególnych oponach zużycie jest różne, może to oznaczać, że były używane w różnych samochodach, w chwili sprzedaży dobrane tylko rzeźbą bieżnika.

Opony należy również obejrzeć pod kątem uszkodzeń mechanicznych, ewentualnych śladów po przecięciach, gwoździach oraz innych elementach które mogły je uszkodzić. Warto pamiętać by obejrzeć nie tylko zewnętrzną część opony, ale również wewnętrzną. Jeśli znajdziemy w środku jakieś załatane uszkodzenia, nie powinniśmy zdecydować się na takie opony.

Sprawdź oznaczenia na oponie

Warto również przyjrzeć się samej gumie opony i sprawdzić czy nie jest sparciała. To oznacza że opona jest po prostu stara. Po analizie stanu technicznego opony, warto przeczytać oznaczenia znajdujące się na jej boku. Dowiemy się z nich między innymi, w którym roku opony zostały wyprodukowane oraz jaki jest indeks nośności i prędkości.

Jeśli przeanalizujemy wszelkie niezbędne kryteria wyboru i uznamy, że opona jest dobra, możemy przystąpić do finalizowania transakcji.
Zakup opon używanych nie musi być złym wyborem. Wybierając rozsądnie, można tanio kupić naprawdę dobre opony.