Oglądając programy podróżnicze, zwłaszcza z krajów egotycznych, zastanawiasz się skąd wzięli na to pieniądze, bo przed oczami masz ceny biur podróży po kilkanaście tysięcy od osoby za 7 dni. Tymczasem prawdziwi podróżnicy nie korzystają z usług biur podróży, organizują sobie wakacje na własną rękę. Ich śladem idzie coraz więcej osób, które spędzić wakacje w atrakcyjny sposób.

Zalety i wady wakacji z biurem podróży

Sposobów na spędzenie wakacji jest wiele. Zdecydowana większość osób korzysta z usług biur podróży, które oferują konkretne terminy, hotele o określonym standardzie, przeloty samolotami czarterowymi oraz opiekę rezydenta. W cenie uwzględnione są posiłki, za dodatkowe usługi trzeba dodatkowo zapłacić.

Oferty biur podróży najczęściej są standardowe, określony pory posiłków, dostęp do plaży i basenu hotelowego, 2-3 wycieczek fakultatywnych pod warunkiem, że zbierze się odpowiednia ilość chętnych. Większość czasu upływa na błogim leniuchowaniu, zrobieniu kilku zdjęć, umieszczeniu wpisów na Facebooku i Twitterze. Wspomnień zostaje zaledwie na kilka dni.

Zalety i wady wakacji na własną rękę

Nie ulega wątpliwości, że największą zaletą wakacji na własną rękę jest wolność i swoboda. Czas można zaplanować sobie zgodnie z własnymi upodobaniami, zwiedzać zabytki, wędrować po szlakach, poznawać lokalną kulturę. Nie jesteśmy skrępowani godzinami posiłków i miejscem noclegów. Swobodnie można przemieszczać się po całym regionie lub nawet kraju.

Wakacje zorganizowane samodzielnie dają nie tylko większą swobodę, ale także są tańsze, można korzystać z różnych promocji i bardzo atrakcyjnych ofert last minute. Organizacja takich wakacji wymaga czasu i dobrego zaplanowania.

Jak zorganizować wakacje na własną rękę?

Jeśli już przekonałeś się, że wakacje na własną rękę to alternatywa na ciekawe spędzenie urlopu, to musisz zacząć od planowania. Kolejnym krokiem będzie realizacja planów.

Przede wszystkim musisz określić czas, długość urlopu oraz budżet. Zdecydowanie najlepszym okresem na atrakcyjny i tani wyjazd jest zima i wczesna wiosna. W krajach egzotycznych pogoda jest letnia, natomiast Polacy w tym okresie wyjeżdżają rzadziej, więc oferty przelotów samolotem są znacznie niższe niż w sezonie letnim.

Najważniejszym punktem planu jest wyznaczenie celu podróży, warto wziąć pod uwagę kilka propozycji, które będą później weryfikowane ze względu na możliwości budżetowe, termin lub inne czynniki. Kupienie biletów nie stanowi w zasadzie większego problemu, wybór tanich linii lotniczych nie jest trudny. Znacznie trudniejsze jest zarezerwowanie noclegów.

Jak zarezerwować atrakcyjny nocleg?

To najważniejszy element planowanego wyjazdu. Cena, komfort, lokalizacja mają wpływ na późniejsze wrażenia z wyjazdu. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z pośrednictwa portalu oferującego wynajem noclegów, np. Airbnb. Korzystając z filtrów w łatwy sposób można znaleźć lokal w bardzo atrakcyjnej cenie. Nie musi być to hotel, ale wystarczy tanie mieszkanie spełniające określone standardy. Na Madagaskarze wynajęcie 2-osobowego pokoju z łazienką to koszt zaledwie 70 zł, można także znaleźć tańsze oferty.

Dopiero po zarezerwowaniu noclegów należy rezerwować bilety na samolot. Można robić to samodzielnie śledząc oferty poszczególnych linii lotniczych lub korzystając z pośrednictwa wyspecjalizowanych portali.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Jeśli w trakcie wakacji chcemy zwiedzić jak najwięcej, to niezbędny będzie samochód. Bez problemu można wynająć go w wypożyczalni, ale ceny są bardzo zróżnicowane, dlatego rozeznanie trzeba przeprowadzić jeszcze w Polsce i wybrać ofertę najtańszą.

Wybierając się do krajów egzotycznych warto wykupić ubezpieczenie, sprawdzić stronę MSZ i jego rekomendację dla danego kierunku (konflikty zbrojne, epidemie), wykonać szczepienia chroniące przed chorobami.

Wyjazd na własną rękę

Tak skrupulatnie przygotowany wyjazd na wakacje nie powinien niczym zaskoczyć, ale na niespodzianki trzeba być przygotowanym. Z reguły nie powodują wielkich perturbacji, ale sprawiają, że wspomnienia są bardziej atrakcyjne.

Przed wyjazdem trzeba spakować bagaż. Po pierwsze walizki powinny być lekkie, pojemne i na kółkach. Ułatwi to przemieszczanie się między lotniskiem i miejscami noclegowymi. Ubrania trzeba dostosować do klimatu w miejscu docelowym.