Na rynku usług psychologicznych, psychodietetyka to stosunkowo nowa gałąź. Jest na nią coraz większy popyt, bo naprawdę sporo ludzi chce zacząć lepiej odżywiać się i schudnąć, jednak okazuje się to nie być aż tak proste. Problemy z odchudzaniem mogą być powiem zakorzenione w pewnych przekonaniach na temat jedzenia, które mocno trzymają się w człowieku praktycznie od dzieciństwa.

Kiedy do psychodietetyka?

Dieta odchudzająca to jeden z najczęstszych motywów kierujących kroki ludzi do skorzystania z usług dietetyka. A po co chodzi się do psychodietetyka? W czym taki specjalista może w ogóle pomóc? Psychodietetyk to psycholog, który swoją pracę koncentruje na pomocy ludziom mającym ogólnie problemy z odżywianiem. Na około takich ludzi jest naprawdę wiele – mają napadowe obżarstwo, nie potrafią przestać opychać się słodyczami, wciąż szukają tylko ekologicznych i naturalnych produktów, co stało się wręcz ich obsesją… Do psychodietetyka można przyjść zatem z różnymi problemami, które ogólnie dotyczą odżywiania się, utartych przekonań na temat jedzenia, postaw, a co za tym idzie – różnych zachowań.

Wsparcie podczas odchudzania czyli konsultacja z psychodietetykiem

Podczas odchudzania się każdy zalicza swojej górki oraz dołki. Niestety dołki bywają wyjątkowo bolesne. To zatrzymanie się utraty wagi ciała, albo wręcz odwrotnie – pojawiający się efekt jojo. Aby przeanalizować swoje błędy podczas diety odchudzającej, dotrzeć do motywów, a także opracować sposób radzenia sobie z różnymi problemami w odżywianiu, warto wybrać się właśnie do psychodietetyka. To osoba, która profesjonalnie pomoże rozprawić się z utrudniającymi zmianę przekonaniami o jedzeniu z przeszłości. W naprawdę bardzo wielu głowach tkwi chociażby “zjedz do końca”, jak zwykły powtarzać dawniej babcie lub mamy.

Dobre tempo chudnięcia

Psychodietetyk to specjalista, które pomoże też przegnać błędne przekonania co do samego chudnięcia. Niektórzy ludzie sądzą, że jeżeli prawidłowa dieta jest utrzymywana przez dwa czy trzy tygodnie, to wszystkie zbędne kilogramy już dawno powinny pójść w niepamięć. Tak nie jest, a rozmowa z psychodietetykiem może wspomóc podczas kryzysu w odchudzania. Odbuduje motywację do tego, by wciąż trzymać się rozpisanego planu dietetycznego, dzięki któremu zjada się pełnowartościowe posiłki o określonej kaloryczności. Tylko to gwarantuje regularną utratę wagi. A zatem psychodietetyk to osoba, której celem jest rozwiązanie w ogóle nie przystających do rzeczywistości przekonań dotyczących żywienia.