Osteoporoza jest jedną z tych chorób, których leczenie praktycznie nie jest możliwe. To choroba przewlekła, wobec której medycyna pozostaje bezradna. Można wprawdzie łagodzić dolegliwości tej choroby, można łagodzić jej przebieg, jednak o całkowitym pokonaniu osteoporozy mówić nie można. Ponieważ osteoporoza jest tak wielkim problemem, wyjątkowo ważna staje się w jej przypadku profilaktyka.

Na czym polega profilaktyka?

Profilaktyka w przypadku osteoporozy polega przede wszystkim na postępowaniu w taki sposób, by konsekwentnie wzmacniać kości oraz mięśnie. Jest to możliwe dzięki przestrzeganiu zasad zdrowej diety oraz codziennej aktywności fizycznej. Są to sprawy bardzo ważne, o których nie można zapominać. W jaki sposób postępować, by za ich pomocą zmniejszyć ryzyko rozwoju osteoporozy?

Dieta w osteoporozie

Profilaktyka to przede wszystkim zdrowa dieta. Może ona przynieść wiele wspaniałych rezultatów, szczególnie w chwili, gdy będzie ona dostarczać do naszego organizmu odpowiednich ilości wapnia. Dieta dla zdrowych kości to dieta, w której bardzo ważne miejsce zajmują produkty mleczne. Cennym wsparciem są dla nich soki ze świeżych owoców oraz woda mineralna, w której znajduje się wapń.

By kości były mocniejsze, w diecie musi się pojawiać witamina C. To dzięki niej nasz organizm lepiej przyswaja wapń, co daje nam jeszcze większą ochronę przed osteoporozą. Kolejna jest witamina D. Może być produkowana przez nasz organizm pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego też ważnym elementem profilaktyki staje się ruch na świeżym powietrzu.

Ruch to zdrowie

Codzienna porcja ruchu wzmacnia kości i mięśnie, dzięki czemu nawet rozwijająca się już osteoporoza nie sprawia tak wielkich problemów. Każda forma ruchu to cenne wsparcie dla naszego organizmu. Warto o tym pamiętać, gdyż nawet niezbyt forsowne spacery mogą nam przynieść wiele korzyści.