Właściwy poziom oleju w misce olejowej silnika samochodu, jest konieczny i ma wielki wpływ na jego żywotność. Oleju nie może być za mało, o czym zdaję sobie sprawę każdy kierowca. Nie może go jednak być ich również za dużo. Jedna i druga sytuacja może przyczynić się do powstawania usterek.

Samochody wyposażone są w obecnych czasach w elektroniczne wskaźniki poziomu oleju, nie zwalnia to jednak kierowców z konieczności kontrolowania jego stanu. Warto wyrobić w sobie takie przyzwyczajenie i olej sprawdzać w miarę regularnie.

Jak sprawdzić poziom oleju?

W trakcie sprawdzania oleju bagnetem, który znajduje się w każdym silniku, warto pamiętać o konieczności ustawienia pojazdu na równej powierzchni, oraz o tym by silnik przez dłuższy czas był wyłączony, aby olej spłynął do miski olejowej. Dopiero wtedy można mierzyć poziom oleju a wynik pomiaru będzie prawdziwy.

Niski stan oleju w silniku jest zjawiskiem, które w opinii wielu kierowców bardzo groźne. Jest to prawda, nie każdy jednak wie, że równie negatywnym zjawiskiem jest zbyt wysoki poziom oleju w pojeździe. Nie może go być za dużo, może to spowodować bowiem utrudniona pracę silnika i ryzyko uszkodzenia delikatnych uszczelnień.

Pamiętaj o regularnej wymianie oleju

Oprócz regularnego sprawdzania poziomu oleju nie można zapominać o konieczności jego wymiany. Trzeba koniecznie wymienić go regularnie, najczęściej co 15-20 tysięcy kilometrów, chociaż w zależności od tego jak użytkujemy auto, okres wymiany może być częstszy, nigdy rzadszy. Olej możemy wymienić samodzielnie. Możemy również zlecić tą usługę praktycznie w każdym warsztacie samochodowym. Jeśli wymieniamy olej samodzielnie, w nowoczesnych samochodach musimy pamiętać o tym by skasować ręcznie tak zwaną inspekcję oleju.

Wymiana oleju ma bardzo wielkie znaczenie dla trwałości silnika, dlatego warto wymieniać olej regularnie i dbać o to by pomiędzy wymianami jego poziom w silniku był prawidłowy.