Portugalia, a tym samym Lizbona, była przez długi czas nieco lekceważona przez polskich turystów. Wszystkim wydawało się, że Portugalia to taka Hiszpania, a że dalej, to nie warto się fatygować. A to, że leży na samym krańcu Europy powoduje właśnie, że różni się znacznie od Hiszpanii i dlatego warto ją odwiedzić.

A sama Lizbona jest jednocześnie kwintesencją Portugalii, choć nie jest już wolna od wpływu innych kultur. Można powiedzieć że Lizbona jest trochę w stylu hiszpańskim, ale jest ona jeszcze “bardziej” hiszpańska, niż miasta sąsiedniej Hiszpanii

Architektura Lizbony

Portugalia była niegdyś wielkim światowym mocarstwem i to widać w architekturze stolicy tego kraju. Doskonale też widać wpływy kościoła. Architektura miasta jest niezwykle bogata. Wąskie i klimatyczne uliczki urzekną miłośników śródziemnomorskich klimatów.

Jednym z obowiązkowych punktów do zwiedzenia jest zamek św. Jerzego. Niejednokrotnie zniszczony, został odbudowany kilkadziesiąt lat temu i dziś znów imponuje. Inne ciekawe miejsce to pałac Pena, zbudowana z przepychem siedziba władców, używana przez władze również sporadycznie i w dzisiejszych czasach. Wieża obronna Belem, w dzielnicy o tej samej nazwie, znajduje się na liście UNESCO i już samo to wystarczy za argument, aby ją zwiedzić.

Miłośnicy architektury sakralnej również będą ukontentowani ofertą Lizbony pod tym względem. Obowiązkowo należy zobaczyć klasztor Hieronimitów, gdzie m.in. podpisano Traktat Lizboński.

Kuchnia, kultura, ulica

Dla wielu turystów to nie perły architektury są tym, co ich przyciąga do Lizbony. Prawdziwe życie toczy się na ulicach, w knajpkach, kafejkach, barach. Rozbrzmiewa tam hipnotyzująca muzyka fado, strumieniami leje się tak inne od wszystkich wino portugalskie. Kuchnia portugalska oferuje mnóstwo smaków, gdyż wpływ na nią miały kuchnie całego świata, jakie przywozili ze sobą marynarze.

Kilka dzielnic Lizbony jest obowiązkowych do zobaczenia, jak np. Alfama, z wpływami islamskimi za sprawą Maurów. To najbardziej reprezentatywna dla Lizbony dzielnica, z pięknymi kamienicami i wąskimi uliczkami – znakiem rozpoznawczym Lizbony. Również dzielnica Baixa jest warta zwiedzenia, z niemniej słynnym tramwajem.

Muzea i galerie

Jak przystało na potężny i bogaty niegdyś kraj, Portugalia jest miejscem, gdzie trafiło wiele skarbów i arcydzieł sztuki. Dziś można je oglądać w licznych muzeach i galeriach. Można obejrzeć zabytki starożytne w Narodowym Muzeum Sztuki Starożytnej, a można też zajrzeć do tak nietypowego, jak Narodowe Muzeum Kafli, które sprowadzili do Europy właśnie Maurowie.

Inne atrakcje Lizbony

Popularna atrakcją jest przez wielu uznawane za najpiękniejsze w Europie oceanarium. Oczywiście Lizbona i okolice to mnóstwo pięknych plaż. Każdy, kto odwiedza Lizbonę, zazwyczaj odwiedza też miasteczko Sintra, które położone jest pod Lizboną. Dla wielu to ono jest najpiękniejszą atrakcją wycieczki do stolicy Portugalii.

Lizbona jest miastem idealnym zarówno dla tych, którzy lubią zwiedzać dużo i szybko, jak i dla tych, dla których kwintesencją zwiedzania jest leniwie spacerować po mieście i często przysiadać, aby rozkoszować się krajobrazami i obserwowaniem lokalnych mieszkańców.