Dania to kraj położony na Półwyspie Jutlandzkim, a także 406 wyspach, który zachęca turystów swoim urokiem. Oczywiście zwiedzanie Danii należy zacząć od Kopenhagi, czyli stolicy położonej w Regionie Stołecznym w północno-wschodniej części tego malowniczego kraju, w którym żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie, a recepta na ich radość życia zawiera się w duńskiej filozofii hygge. Zwiedzanie Kopenhagi może niewątpliwe przybliżyć nas do duńskiego czerpania radości z każdej najbardziej ulotnej chwili i prozy dnia codziennego.

Kopenhaga – poznaj ją z innej perspektywy

Przylatując do Kopenhagi najlepiej zwiedzanie rozpocząć od wody, a dokładniej rejsu i oglądania kopenhaskich atrakcji z barki. Sydney ma swoją słynną operę, a Kopenhaga nie jest pod tym względem wcale gorsza, gdyż płynąc kanałem Nyhavn wzdłuż linii brzegowej, można zobaczyć Copenhagen Opera House. Kiedy wrócimy na ląd możemy znów zobaczyć Kopenhagę z innej perspektywy, tym razem z lotu ptaka. Wystarczy wspiąć się po krętych schodach na wieżę Kościoła Najświętszego Zbawiciela, by móc zobaczyć słynny most łączący Danię ze Szwecją. Danię możemy poznać również “do góry nogami”, wystarczy, że wybierzemy się do parku rozrywki na roller coaster. Kwintesencję duńskiej radości życia możesz z kolei poznać udając się do Christianii, czyli wolnego miasta w sercu Kopenhagi. Zamieszkuje je po dziś dzień hippisowska społeczność i można tu trafić na wiele ciekawych koncertów muzyki rozrywkowej.

Zasmakuj w Kopenhadze

Po odrobinie zwiedzania koniecznie trzeba się wybrać na jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie, gdzie można wybrać się choćby do lokalu, który serwuje skandynawski fast food. Warto skosztować tradycyjnej duńskiej kanapki, która przygotowywana jest na wiele różnych sposobów: z mięsem, rybą, krewetkami czy w wersji wegetariańskiej, czyli Smorrebrod.

Zobacz symbol Kopenhagi, czyli Małą Syrenkę

Będąc w Kopenhadze nie można nie zobaczyć słynnej rzeźby Małej Syrenki, która przypomina o baśniach Hansa Christiana Andersena. Warto zajrzeć również Kastellet, gdzie znajdują się militarne budynki, as także kościół i młyn. Tu można usiąść na trawie i się zrelaksować. Potem można wyruszyć do położonego nieopodal Muzeum Designu. To punkt obowiązkowy nie tylko dla przyszłych architektów wnętrz, ale wszystkich wielbicieli skandynawskiego designu użytkowego. Warto odwiedzić również Muzeum Carlsberga. Ten punkt programu przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom złocistego trunku. Oczywiście przyjeżdżając do Kopenhagi koniecznie trzeba również zobaczyć królewski kompleks pałacowy Amalienborg, będący kwintesencją stylu rokoko. Warto zwrócić uwagę na flagę powiewającą na zewnątrz. Jej obecność jest znakiem, że królowa znajduje się w pałacu.

Kopenhaga to również liczne muzea, które warto odwiedzić, m.in. Muzeum Narodowe czy Muzeum Thorvaldsena. W tym mieście z pewnością nie można się nudzić, a swój pobyt warto zakończyć na plaży Kastrup, gdzie można podziwiać malownicze widoki. Dania zachwyca pięknem architektury i krajobrazu. Warto odwiedzić Kopenhagę, by się o tym przekonać.