Mówi się o niej coraz więcej, i nie bez powodu. Nietolerancja pokarmowa jest coraz częściej występującym problemem, którego z pewnością nie można lekceważyć. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat nietolerancji pokarmowej?

Na czym polega nietolerancja pokarmowa?

Tak skomplikowany problem, jakim jest nietolerancja pokarmowa, jest ściśle związany z tym, w jaki sposób jedzenie wpływa na ogólny stan naszego zdrowia. Wiadomo, że nasz organizm może różnie reagować na różne pokarmy. To, co jednym pozwala cieszyć się dobrą formą, u innych staje się jednak przyczyną sporych problemów z samopoczuciem.

Są też przypadki, w których nietolerancja pokarmowa okazuje się przyczyną tak poważnych problemów ze zdrowiem, iż śmiało można ją potraktować jako dolegliwość stanowiącą zagrożenie dla ludzkiego życia. Niestety, problem ten nasila się z każdym rokiem.

Skąd się bierze alergia pokarmowa?

Już dziś z powodu nietolerancji pokarmowej cierpi niemal połowa ludzi na całym świecie. Problemem jest tu nie tyle jedzenie, co jelita danego pacjenta. To właśnie występujące w nich braki enzymatyczne sprawiają, że organizm chorego nie jest w stanie poradzić sobie z niektórymi składnikami menu.

Co należy zrobić w takim przypadku?

Podstawa to ustalenie głównej przyczyny problemu – pokarmów, których organizm nie jest w stanie tolerować. Taka wiedza pozwala dokonać zmian w diecie, dzięki czemu wykluczone zostaną z niej te produkty, których spożywanie ma tak poważne konsekwencje dla zdrowia. Ich miejsce zajmować będą z kolei te produkty spożywcze, które są dla danego pacjenta produktami całkowicie bezpiecznymi.

Jak jednak ustalić, na jakie produkty spożywcze organizm reaguje bólem brzucha, głowy i innymi dolegliwościami? W ustaleniu listy „niebezpiecznych” dla danej osoby produktów spożywczych pomogą specjalistyczne testy i badania, z drugiej oraz obserwacja organizmu i jego reakcji na poszczególne posiłki.