Wraz z nowym rokiem wiele osób zaczyna myśleć i poważnie planować najbliższe wakacje. Przeglądając jednak oferty biur podróży, ciężko jest wybrać jeden, konkretny kierunek. Czy ma to być polskie morze, góry, a morze Egipt, Włochy lub Turcja?

Ze względu na coraz większe zagrożenie w tych krajach i lekko już przejedzony Bałtyk, coraz więcej turystów, nie tylko z polski, wybiera jako swoje wakacyjne cele różnego rodzaju wyspy oceaniczne. A jeśli mowa o takich wyspach, nie sposób nie pominąć Madery.

Z czego słynie Madera?

Każdy słyszał o Maderze w przynajmniej kilku kontekstach. Dla miłośników futbolu jest to miejsce narodzin jednego z najlepszych piłkarzy wszechczasów, czyli Cristiano Ronaldo. Dla miłośników mocnych wrażeń jest to miejsce posiadające prawdopodobnie najbardziej niebezpieczne lotnisko na świecie. A dla podróżników i miłośników świata natury, Madera posiada jeden z najbardziej unikalnych mikroklimatów na świecie, który powoduje, że na tej wyspie występuje tzw. wieczna wiosna. Więcej informacji zawiera przewodnik – Madera.

Takie połączenie wielu bardzo niezwykłych cech wyspy powoduje, że jest ona coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnych i urlopowych wypraw. Najważniejsze pytanie, które zadaje sobie każdy zmierzający w stronę Madery, to gdzie najlepiej jest się zatrzymać i gdzie wynająć pokój i nocleg.

Gdzie można plażować?

Ogromna część turystów wybiera takie miejsca jak Madera, ze względu na piaszczyste plaże, gorącą, tropikalną wręcz temperaturę i rozgrzewające do czerwoności słońce.

Dla takich osób Madera może jednak być nieco nieprzyjemnych szokiem, ponieważ wyspa ta jest całkowicie pochodzenia wulkanicznego, a jej geograficzne umiejscowienie spowodowało, powstanie ogromnych klifów i prawie zupełny brak plaż. Na całej wyspie występują zaledwie 2 plaże Calheta oraz Machico, które w dodatku umiejscowione są po zupełnie różnych stronach wyspy. Jedna jest na wschodzie, a druga na zachodzie Madery. Zatem jeśli wybieramy się na Maderę w celu wypoczynku typowo plażowego, koniecznie trzeba dla własnej wygody wybrać miejsca w tych właśnie okolicach.

Gdzie jest mniej tłumów?

Madera może być niezwykłą oazą, pozbawioną zarówno tłumu turystów, jak i dużych oznak cywilizacji. Nawet pomimo tego, że ogólnie jako wyspa jest dosyć mocno poddana urbanizacji i obecności świata zachodniego.

Mimo to z łatwością da się na niej znaleźć miejsca, które są w minimalnym stopniu dotknięte ręką człowieka. Szukać ich należy głównie wewnątrz wyspy, ponieważ większe skupiska cywilizacyjne znajdują się przy oceanie.

Chcąc np. biwakować lub spać pod gwiazdami na Maderze, należy bardzo dobrze poznać wszystkie miejsca do tego przeznaczone, ponieważ cała wyspa jest objęta ochroną i samowolne biwakowanie w miejscach do tego nieprzeznaczonych może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi. Różnego rodzaju biwaki i campingi skupione są głównie na zachodzie wyspy.

Jeśli jednak tłumy nam niestraszne i ogólnie rzecz biorąc gwar miasta to jest to, co kochamy, zdecydowanie najlepiej jest na miejsce pobytu wybrać południe wyspy, a dokładniej miasto Funchal, które za dnia staje się wręcz oblężone przez turystów schodzących z różnego rodzaju statków wycieczkowych przybijający do portu.

Różne klimaty na jednej wyspie?

Choć Madera nie należy do zbyt dużych wysp, jej klimat jest niezwykle wręcz zróżnicowany. Zawiedzie się jednak ten, kto przyjedzie tu w oczekiwaniu na ponad 30-stopniowe upały. Temperatury rzadko kiedy przekraczają 30 stopni, a jeśli już to z reguły na jej południowej i wschodniej części. Dlatego też w te rejony powinny się wybierać osoby pragnące gorącego pobytu.

Dla kogoś, kto woli klimat wiosenny i może nawet nieco wczesnowiosenny, zdecydowanie lepsza będzie zachodnia i północna część wyspy. Co oczywiście nie oznacza, że będzie tam zimno, ponieważ na maderze prawie nigdy temperatura nie spada poniżej 17 stopni Celsjusza.

Madera – wyspa dla każdego?

Jak zatem widać Madera jest miejscem, które śmiało można nazwać rajem na ziemi. Znajdzie tam swoje miejsce zarówno miejski wyjadacz, jak i miłośnik zacisznych i nieco pustelniczych rejonów świata.

Odnajdzie się tam miłośnik upałów, a także ktoś, kto ceni sobie umiarkowaną temperaturę. Innymi słowy, Madera jest dla każdego, wystarczy tylko wiedzieć, w której części wynająć nocleg.