Ułożenie kostki Rubika tylko pozornie jest zadaniem łatwym. Ci, którzy próbowali poradzić sobie z tą łamigłówką dobrze wiedzą, że kostka Rubika wymaga sprytu oraz cierpliwości. Czasami jednak wystarczy poznać kilka prostych sztuczek, dzięki której to trudne zadanie można wykonać w dość szybki sposób.

Metoda układania kostki Rubika

Tradycyjna kostka Rubika to dość niewinnie wyglądający sześcian. Każda ściana to 9 klocków w następujących zestawieniach kolorystycznych: biały, żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony i niebieski. Kiedy te kolory zostaną ze sobą wymieszane, osoba mająca zmierzyć się z kostką ma przed sobą trudne zadanie.

Jedną z podstawowych zasad, o której warto pamiętać i która z pewnością przyda się podczas układania kostki Rubika jest to, że środkowe klocki kostki nigdy nie zmieniają swego położenia względem siebie. Z tego też powodu biała ściana zawsze znajduje się naprzeciw ściany żółtej, zielona naprzeciw niebieskiej, zaś pomarańczowa naprzeciw czerwonej. Po przyswojeniu tej podstawowej informacji można przystąpić do właściwego zadania.

Zacznij od białego krzyża

Punktem wyjścia powinien stać się tzw. „biały krzyż”, który należy ułożyć w wymieszanych ze sobą klocków. Ramiona krzyża powinny sąsiadować z klockami w tych barwach, jakie powinna mieć przylegająca ściana kostki. Warto zapamiętać układ kolorów, który pojawi się po ułożeniu „białego krzyża”, np. górna ściana w kolorze niebieskim, zaś dolna – zielonym.

Następnie biała ściana

Po ułożeniu „białego krzyża” należy skoncentrować się na ułożeniu narożników białej ściany. Na tym etapie układania kostki Rubika powinno się osiągnąć następujące rezultaty: ułożenie całej białej ściany kostki oraz pierwszej warstwy sąsiadującej z nią ściany.

Na końcu żółty krzyż

Po ułożeniu narożników białej ściany i pierwszej warstwy przylegającej do nich ścian należy skoncentrować się na drugiej warstwie. Kolejnym etapem związanym z układaniem kostki Rubika jest ułożenie żółtego krzyża (podobnie jak z białym krzyżem), a następnie permutacja jego narożników. Na samym końcu należy poprawić ustawienie ostatnich klocków tak, aby ukończona kostka Rubika posiadała sześć ścian z jednolitych barwach.