Wyprawa za miasto lub dłuższa wycieczka – w każdej z tych sytuacji rowerzysta musi zabrać ze sobą sporo podręcznych drobiazgów. Dokumenty, napoje, przekąski, mapy oraz dodatkowa odzież. Wszystkie rzeczy muszą zostać starannie spakowane. A o tym, że przewożenie bagażu rowerem nie jest wcale takie proste, przekonał się już niejeden początkujący rowerzysta. Jak zatem odpowiednio przygotować swój bagaż do rowerowej wycieczki?

Jak przewozić swój bagaż w bezpieczny sposób?

Z pewnością przydatne okażą się plecaki rowerowe, bagażniki oraz sakwy, zaś dla tych najbardziej wymagających dobrym rozwiązaniem może się okazać rowerowa przyczepka. Nawet najlepsze akcesoria wymagają jednak odpowiednich umiejętności w zakresie sprawnego pakowania się.

Ważne, by pewne rzeczy dobrze zabezpieczyć przed deszczem, a pewne – mieć zawsze pod ręką. Dotyczy to w szczególności dokumentów, pieniędzy oraz kluczy. Można je przewozić w specjalnej torbie mocowanej przy kierownicy lub w saszetce, którą można zapiąć w pasie. Warto też mieć pod ręką telefon komórkowy oraz mapę, a wszystko to starannie zabezpieczone przed deszczem specjalnymi pokrowcami.

Zabierz ze sobą zestaw naprawczy do roweru

Reperaturka jest kolejnym wyposażeniem bardzo ważnym podczas wycieczki za miasto. To zestaw niezbędnych narzędzi i przyborów, dzięki którym można (w razie nagłej awarii) dokonać podstawowej naprawy swego sprzętu. Ważna jest tu pompka, zapasowa dętka, łyżka do zdejmowania opon, zestaw kluczy oraz zestaw do naklejania łatek.

Prowiant w podróży – pamiętaj o jedzeniu!

Na wycieczkę należy zabrać ze sobą również prowiant. Podstawa to płyny, stąd też najlepiej zabrać ze sobą dwa bidony: jeden z wodą, drugi – z napojem izotonicznym. W chłodniejsze dni świetnie zaś sprawdzi się termos z ciepłą herbatą. Do jedzenia najlepiej przygotować sobie nieco kanapek, wart też zabrać owoce oraz warzywa – idealną przekąskę dla osób ceniących sobie zdrowy styl życia. Obok owoców i warzyw warto też zabrać ze sobą bardziej pożywnego batonika, który pozwoli podładować akumulatory przy dłuższym wysiłku.

Apteczka podróżna – co powinna zawierać?

Każdemu rowerzyście przyda się również apteczka, a w niej to, z czego najczęściej korzysta się podczas rowerowych wycieczek. Podstawowe wyposażenie to plaster z opatrunkiem oraz woda utleniona. Często przydatne okazują się również tabletki przeciwbólowe, środki przeciw komarom oraz kremy do opalania.