Wśród osób nie mających zbyt dużego doświadczenia w pracy biurowej przyjęło się mówić, że siedząca praca ma same zalety: brak wysiłku, wygoda i niewielkie obciążenia. Wystarczy jednak spędzić trochę czasu pracując przy komputerze, aby zdać sobie sprawę jak bardzo jest to błędna opinia. Ten rodzaj pracy męczy w taki sam sposób jak praca fizyczna, a na domiar złego może mieć negatywny wpływ na zdrowie, głównie za sprawą wciąż powszechnego braku świadomości jak ważna jest ergonomia pracy przy komputerze.

Złe stanowisko pracy przy komputerze

W Polsce wciąż za mało mówi się o zasadach prawidłowego sposobu pracy przy komputerze. Zwykle próby wprowadzenia zmian i edukacji pracowników czym jest ergonomia pracy przy komputerze sprowadzane są do żartów i pokpiwań, a w najlepszym wypadku do braku zainteresowania połączonego z lekkim politowaniem. W większości przypadków w podobny sposób reagują osoby młode, które o konsekwencjach dotychczasowego nieergonomicznego stanowiska pracy dowiedzą się na własnej skórze dopiero za kilka długich lat. A będą to naprawdę niezbyt miłe dolegliwości. Do najczęściej występujących zaliczyć można:

  • zwyrodnienie kręgosłupa, nadgarstków, palców i stawów biodrowych
  • bóle stawów i pleców
  • bóle głowy i gałek ocznych
  • zawroty głowy
  • drętwienia kończyn
  • zaburzenie funkcjonowania układu krążenia

O ile część z wymienionych dolegliwości da się we w miarę łatwy sposób opanować, to większość z nich jest bardzo poważnymi schorzeniami, które rzutować będą na dalsze życie i jego komfort. Osoby, które za młodu zaniedbają przestrzeganie zasad ergonomii pracy czeka wiele problemów zdrowotnych, które pozostaną z nimi praktycznie do końca życia, a ich leczenie ograniczać się będzie jedynie do uśmierzania wciąż nawracającego bólu.

Jednak oprócz tych dalekosiężnych konsekwencji, zła ergonomia stanowiska pracy przekład się również na codzienne czynności i produktywność danego pracownika. Wśród najczęściej spotykanych skutków źle zorganizowanego miejsca pracy wymienić można:

  • osłabienie koncentracji i kreatywności – jest to naturalna reakcja organizmu podczas, gdy coś mu doskwiera. Posiadając kamień w bucie lub piórko na nosie ciężko jest zachować maksymalną koncentrację na powierzonym zadaniu. Podobnie sprawa wygląda w nieergonomicznym miejscu pracy
  • pogorszenie stanu zdrowia – ludzkie ciało reaguje na długotrwałą złą pozycje właściwie natychmiastowo. Większość tych zmian szybko znika po odejściu ze stanowiska pracy, a utrwala się dopiero po wielu latach. Jednak i te krótkotrwałe zmiany potrafią negatywnie wpłynąć na zdrowie, chociażby osłabiając organizm i powodując częstsze przeziębienia

Jak powinna wyglądać ergonomia pracy?

Podstawową zasadą jaką rządzi się ergonomia pracy przy komputerze jest organizacja miejsca pracy przy biurku. Wszystkie niezbędne do pracy narzędzia powinny być pod ręką, tak aby sięganie po nie, nie wymagało nienaturalnej zmiany pozycji ciała.

Kolejną złotą zasadą jest odpowiednie dobranie i ustawienie sprzętów i mebli. Aby zminimalizować wystąpienie w przyszłości kłopotów z kręgosłupem i stawami, należy w przypadku organizowania miejsca pracy wziąć pod uwagę:

  • odpowiednią odległość monitora od głowy, która powinna wynosić około 70 cm
  • właściwie ustawienie krzesła względem biurka i podłogi. Na poprawnie ustawionym fotelu siedzący pracownik swobodnie może trzymać stopy na podłodze, a jego ramiona podczas pisania na klawiaturze tworzą kąt prosty
  • odpowiednio wygodny i przystosowany do wielogodzinnej pracy fotel. Fotel ergonomiczny pod wieloma względami różni się od zwykłego biurowego fotela. Posiada on specjalne wybrzuszenia i poduszki, które odciążają najbardziej newralgiczne części ciała w tym kręgosłup i miednicę ale także mięśnie ud i bioder

Ogólne warunki pracy przy komputerze

Nie mniej ważne niż sama ergonomia pracy przy komputerze są warunki panujące w całym pomieszczeniu. Konkretnie chodzi o:

  • właściwe oświetlenie, ponieważ zbyt jasne, jak i zbyt słabe światło bezpośrednio korelują ze stopniem zmęczenia
  • odpowiednią do pracy temperaturę – nieprawidłowości w tym aspekcie prowadzą do licznych przeziębień
  • ustawienie stanowisk pracy – unikać należy przede wszystkim ustawiania stanowisk pracy tyłem do drzwi, ponieważ powoduje to uczucie dyskomfortu

Warto pomyśleć o ergonomii pracy zawczasu, aby kiedyś nie żałować chodząc po lekarzach z bólami kręgosłupa. Takie problemy potrafią nawarstwiać się latami.