We współczesnych czasach wiele osób spędza długie godziny przy komputerze. Wiąże się to z zaletami, ale ma także pewne wady – chodzi tutaj przede wszystkim o sprawy zdrowotne związane zarówno z małą ilością ruchu, jak i obciążeniem dla kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest, aby w pracy korzystać z odpowiednich krzeseł i foteli, które odegrać mogą bardzo ważną rolę w komforcie pracy. Ergonomia fotela jest tutaj kluczowym zagadnieniem.

Wygodny fotel ergonomiczny dla pracownika

Wielu pracowników biurowych z czasem zaczyna skarżyć się na bóle pleców. Dzieje się tak szczególnie w miejscach w pracy, gdzie nie przywiązuje się zbyt dużej wagi do wyposażenia stanowiska pracy. Na szczęście ten trend zaczyna powoli się zmieniać, a pracodawcy chcąc poprawić wygodę pracujących, inwestują w dobrej jakości, regulowany fotel ergonomiczny. Przepisy związane z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy mówią jasno o tym, że miejsce pracy powinno być dostosowane do wykonywanej pracy. Należy brać pod uwagę również wymagania związane z ergonomią.

Czym jest tak naprawdę ta ergonomia?

Pojęcie to najczęściej można usłyszeć w kontekście samochodów – ergonomiczny fotel, kierownica. Chodzi dosłownie o to, aby podczas projektowania kształtu, brać przede wszystkim pod uwagę wygodę jego użytkownika i były dostosowane do jego cech psychofizycznych. Można więc śmiało powiedzieć, że w przypadku krzeseł do pracy, ergonomia podczas projektowania gra pierwsze skrzypce. Wszak na stanowisku pracy spędza się niejednokrotnie więcej czasu niż we własnym samochodzie.

Jaki powinien być fotel do pracy?

Właściwy fotel ergonomiczny, na którym bez żadnych dolegliwości spędzić można 8 godzin w pracy, to nie po prostu mebel o nowoczesnym wyglądzie. Przedmiot ten musi spełniać określone wymagania, takie jak możliwość regulacji wysokości oparć na łokcie i siedziska. Regulowane musi być także pochylenie i wysokość oparcia. Pozwala to na dostosowanie pozycji do wzrostu i preferencji użytkownika. Ergonomiczne krzesło musi również mieć określone wymiary oparcia i siedziska, nie mogą one być zbyt małe.

Ważne jest, aby było stabilne i solidne, nie kołysało się na boki i by nie luzowały się poszczególne elementy. Oparcie i siedzisko musi mieć anatomiczny kształt, specjalnie wyprofilowany, tak aby ciało układało się na nim jak najbardziej naturalnie. W biurze bardzo pożądane są również krzesła obrotowe, które szczególnie sprawdzają się gdy pracownik siedzi przy dużym biurku, narożniku i w dużej grupie osób.

Zalety posiadania wygodnego fotela

Fotel ergonomiczny ma wiele zalet. Przede wszystkim ułatwia spędzenie ośmiu godzin przy biurku, nie powodując uczucia dyskomfortu, ograniczając drętwienie kończyn. To także ratunek dla bolących pleców, które najczęściej dają o sobie znać po powrocie do domu, szczególnie w porze snu. Dobry fotel to także dobry sposób na zmniejszenie uczucia zmęczenia podczas pracy. A to bezpośrednio przyczynia się do poprawy wydajności pracownika i wzrost jego zadowolenia z miejsca pracy.