Prawidłowe żywienie dzieci jest nie tylko jednym z głównych warunków zdrowego rozwoju fizycznego, ale również zdrowego rozwoju umysłowego. Zdrowe odżywianie to również najlepszy sposób na to, aby nasze dziecko miało silny i odporny organizm. Rodzice powinni pamiętać o tym, że zdrowa dieta, to nie tylko śniadanie, obiad i kolacja, ale również wszelkie przekąski, po które przez cały dzień sięgają nasze dzieci.

Drugie śniadanie

Jeżeli chodzi o żywienie dzieci, to bardzo ważną rolę odgrywa przede wszystkim drugie śniadanie. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasze dziecko zdrowo się odżywia, to najrozsądniej jest oczywiście przygotować porządne kanapki w domu. Niestety w sklepikach szkolnych dostępnych jest bardzo wiele niebezpiecznych produktów, takich jak np. pączki, słodycze, gazowane napoje, czy chipsy. Produkty te powodują nadwagę, a jak łatwo zaobserwować nadwaga w Polsce z roku na rok staje się coraz większym problemem.

Systematyczne posiłki

W przypadku małych dzieci bardzo ważne jest to, aby często serwować im posiłki, ale w bardzo małych porcjach. W diecie każdego dziecka powinny znaleźć się takie produkty jak: mięso, ryby, drób, warzywa, owoce, tłuszcze roślinne, mleko i produkty zbożowe. Specjaliści od zdrowego żywienia zalecają aby jeść przynajmniej pięć razy dziennie. Co ciekawe zasada ta powinna dotyczyć również osób dorosłych. Jeżeli nasze dziecko zaobserwuje, że systematycznie sięgamy po posiłki, to zacznie nas naśladować.

W zdrowym menu znajdować powinny się przede wszystkim zdrowe i co najważniejsze lekko podgotowane warzywa lub owoce. Powinnyśmy starać się również ograniczyć wszelkie tłuszcze nasycone, zwłaszcza te pochodzenia zwierzęcego. Unikać należy mięsa, wędlin i bardzo tłustych serów. Warto, aby w naszej kuchni znajdowały się świeże ryby i drób. Do przyrządzania potraw warto używać wyłącznie oleju roślinnego, albo oliwy. Pierwsza zasada zdrowego odżywiania polega na bardzo prostej zasadzie – należy ograniczyć do minimum spożywanie różnorodnych słodyczy i soli.