XXI wiek wraz z postępem cywilizacyjnym, niesie ze sobą wiele zagrożeń dla ludzkiego zdrowia. Za rozwijające się choroby metaboliczne odpowiedzialne są takie czynniki jak: niska aktywność fizyczna, przejadanie się, spożywanie wysoko przetworzonych produktów, nadmiar soli i cukru w diecie oraz nadużywanie alkoholu.

W walce z nadwagą i otyłością bierze udział interdyscyplinarny zespół medyczny, który wspiera pacjenta w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała i leczeniu skutków przejadania się (cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, hiperlipidemii). Leczenie obejmuje farmakoterapię oraz dietoterapię – czyli, układanie specjalistycznych, indywidualnych jadłospisów dopasowanych do potrzeb pacjenta. Ze względu na wzmożoną zachorowalność na ww. choroby, rynek pracy otworzył się na dietetyków, a zapotrzebowanie na tych specjalistów ciągle rośnie.

Wykształcony dietetyk jest w stanie pomóc pacjentowi w odzyskaniu zdrowia i dobrego samopoczucia poprzez ułożenie odpowiedniej diety i edukację żywieniową swoich podopiecznych.

Każdy z nas wie, kiedy powinniśmy szukać pomocy u specjalisty z zakresu zdrowego odżywiania. Nie wiemy jednak dokąd się wybrać i kogo obdarzyć zaufaniem. Czy pierwsze wrażenie jest najważniejsze? Czy oprócz wykształcenia dietetyk powinien być fit?

Oto 5 powodów, dla których dietetyk powinien być w formie:

  1. Zdobywanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania to nie tylko część teoretyczna, ale również praktyka. Specjalista musi mieć pewność, że ułożona przez niego dieta (zgodnie ze standardami) na prawdę działa.
  2. Nie jesteśmy w stanie obdarzyć zaufaniem osoby, której wygląd przemawia o braku kompetencji. Nikt nie brałby na poważnie fryzjerki ze zniszczonymi włosami, albo trenera personalnego z nadwagą.
  3. Ludzie motywują się, słuchając osobistych doświadczeń. Skoro dietetyk jest fit, to jego rady na pewno spowodują, że i ja schudnę!
  4. Oprócz diety bardzo ważnym elementem jest aktywność fizyczna do której specjalista powinien nas zachęcać. A nic nie zachęca bardziej, niż widok zarysowanych mięśni.
  5. Musimy jednak pamiętać, że dietetyk też człowiek i nie każdy będzie przypominał rzeźby Michała Anioła. Osiągnięcie idealnej sylwetki wymaga czasu, a nie wszystkie zmiany zachodzące w organizmie widać na zewnątrz.

Wiele dobrych rzeczy dzieje się wewnątrz naszego ciała. Zdrowe odżywianie daje nam szansę na unormowanie parametrów krwi, poprawia nasze samopoczucie oraz wpływa na długość i jakość naszego życia.

W wyborze specjalisty powinniśmy sugerować się przede wszystkim wykształceniem danej osoby. Jedynie dobrze wykształcony dietetyk będzie mógł nam pomóc, bez szkody dla naszego zdrowia.