Lato zachęca, by porzucić siłownie i zamiast tego zacząć uprawiać sport na świeżym powietrzu. Dzięki temu nasz organizm dotleni się, będziemy zdrowsi, a nasza skóra nabierze złocistej opalenizny. Największą popularnością cieszą się obecnie dwa typy aktywności fizycznej: jazda na rowerze i bieganie. Oba rodzaje treningów wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie, ale też znacznie się od siebie różnią. Warto dowiedzieć się więcej o ich zaletach i wadach, zanim zdecydujemy, która z nich będzie dla nas najlepsza.

Jazda na rowerze

Każdy z nas od dziecka umie jeździć na rowerze. Wspaniałą zaletą tego sportu jest to, że uprawiając go nie czujemy się zbytnio zmęczeni, ma to jednak także wadę – podczas jazdy rowerem spalamy dużo mniej kalorii niż biegając. W ciągu godziny biegania spalamy o ponad 100 kcal więcej niż podczas jazdy rowerem.
Ogromną zaletą roweru jest również to, że z powodzeniem może stać się dla nas środkiem transportu, zastępując samochód albo autobus. Dzięki temu nie tylko zadbamy o naszą figurę i zdrowie, ale także oszczędzimy pieniądze, a nawet nasz czas.

Bieganie

Do biegania – inaczej niż w przypadku jazdy na rowerze ‒ nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Wystarczą nam wygodne buty sportowe, spodenki i luźna koszulka. Oczywiście, jeżeli bieganie stanie się naszą pasją, to zapewne będziemy chcieli wyposażyć się w odpowiednie obuwie i ubranie z szybkoschnącego, specjalnego materiału.

Zaletą biegania, podobnie zresztą jak jazdy na rowerze, jest także to, że jest to sport, który możemy uprawiać wszędzie. Wystarczy nieco silnej woli, by wyjść wieczorem albo rano pobiegać. Dzięki takiemu treningowi nie tylko schudniemy, ale także nabierzemy siły i zwiększymy swoją wytrzymałość. Podczas biegania zaangażowanych jest o wiele więcej mięśni, niż w przypadku jazdy na rowerze. Pracują nie tylko nogi, ale także ręce i klatka piersiowa. Wadą biegania jest z pewnością to, że jesteśmy podczas niego narażeni na urazy, ponieważ obciążone są wtedy nasze stawy kolanowe i skokowo-goleniowe.

Podsumowanie

Podsumowując, o wiele lepsze efekty dla naszej figury i kondycji ma bieganie. Jest także tańsze, bo nie potrzebujemy do niego specjalistycznego sprzętu. Jest to jednak często sport dla osób silnych, wytrzymałych i lubiących bardzo intensywny wysiłek. Do celów bardziej rekreacyjnych o wiele lepiej nadaje się jazda na rowerze.