Większość dorosłych kobiet praktycznie przez cały czas jest na diecie. Szał odchudzania dopadł też nastolatki, a nawet jeszcze młodsze dziewczynki. Ludzie szukają diety cud, dzięki której szybko pozbędą się nadmiaru kilogramów – rzeczywistych, lub tylko wyimaginowanych. Niestety bardzo często odchudzanie nie przynosi wymiernych efektów, a z utratą kilogramów stoi się w miejscu. Bywa tak z powodu kardynalnych błędów, jakie popełnia większość odchudzających się kobiety.

Regularność posiłków

Dieta odchudzająca to nie dieta, na której jest się cały czas głodnym. Głód to bardzo nieprzyjemne stan fizjologiczny, doświadczający go człowiek cały czas myśli o tym, co zrobić, by pozbyć się tego uczucia. A zatem tak naprawdę cały czas myśli o jedzeniu. Dlatego właśnie podczas odchudzania nie można być głodny. Prowadzi to do rzucania się na jedzenie i pochłaniania większych porcji niż zwykle. Ważne jest zatem, aby w czasie diety odchudzającej zjadać regularne posiłki. Dietetycy rekomendują 5 lekkich posiłków, dzięki którym uczucie głodu praktycznie nie dojdzie do głosu.

Cheat meal

Drugi błąd podczas odchudzania to całkowita rezygnacja z tego, co jest dla nas wyjątkowo smaczne i kuszące. Mowa tu na przykład o słodyczach, które z pewnością trzeba mocno ograniczyć, jednak od czasu do czasu warto pozwolić sobie na zjedzenie kostki czekolady czy z kawałka ciasta. W innym wypadku będą pojawiały się dni, w których do głosu dojdą stare nawyki, a potrzeba zjedzenia czegoś słodkiego skończy się tym, że człowiek pochłonie dosłownie całą czekoladę lub blachę ciasta. Tak zwane cheat meal ostatecznie mogą prowadzić do klęski odchudzania, bo pochłania cię wtedy tak wiele kalorii, że niestety nadrabia się zaległości z całego tygodnia.

Nie samą sałatą człowiek żyje

Dieta odchudzająca nie może być dietą zredukowaną do zielonej sałaty i wody. Powinna być zrównoważona i bogata we wszystkie składniki. Jeżeli będzie inaczej, będzie dietą bardzo ubogą, a posiłki będą spożywane dosłownie 2 razy dziennie, organizm zacznie magazynować tłuszcz, bo przez cały czas będzie odczuwał niedosyt i głód. To najtrudniejszy etap każdej diety, bo zamiast chudnąć, stoi się w miejscu z utratą kilogramów, choć teoretycznie zjada się tak mało. Dlatego raz jeszcze warto podkreślić, że gubieniu kilogramów sprzyja regularne jedzenie, poczucie sytości, przy jednoczesnym zachowaniu lekkich posiłków. Warto zatem co nieco poczytać na temat odchudzania, zanim rozpocznie się przygodę z redukcją kilogramów. Wiedza pozwala pokonać trudne momenty, w których z chudnięciem stoi się w miejscu.