W tutejszym wpisie podejmę problem otwarcia sklepu internetowego. Pominę kwestię wyboru branży, otwierania przedsiębiorstwa, czy też różnych formalności z GIODO włącznie. Artykuł dotyczy głównie spraw bardziej technicznych, nie wykluczając selekcji modelu sklepu internetowego.

Pierwsze zapytanie, które powinniśmy sobie zadać to czy zamierzamy uruchomić sklep internetowy jako usługę, a więc model SaaS, czy może wdrożyć system sprzedaży online na swym własnym serwerze, do którego będziemy zawsze mięć dostęp. Każdy z tych 2 modeli ma swoje zalety oraz wady. Osobiście preferuję sklepy internetowe wdrażane na własnych hostingach, choćby z uwagi na nieograniczony dostęp do danych. Jeśli zdecydujemy się na tego typu program sklepu internetowego to należy teraz wybrać konkretny system. Wybór jest naprawdę duży, począwszy od skryptów płatnych typu KQS po rozwiązania w pełni darmowe jak GekoSale czy PrestaShop.

Tak więc wracając do tematu podstawowego, czyli jak otworzyć sklep online? trzeba najpierw wybrać system sprzedaży, później zainwestować w dobrej klasy konto hostingowe, przerzucić za pomocą aplikacji FTP pliki oprogramowania sklepu internetowego na hosting, a także stworzyć bazę danych na serwerze, która będzie gromadzić wszelkie informacje. Wówczas należy tylko uruchomić zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta wybrany skrypt sklepu online. Teraz czas na uzupełnienie asortymentu sklepu internetowego oraz wszelkich danych, które są wymagane do sprzedaży online. W tej chwili nic już nie stoi na przeszkodzie, by zarabiać na otwartym właśnie sklepie online. Aczkolwiek do tego niezbędni są użytkownicy, więc i marketing w różnej formie…