Na rynku pojawiają się coraz to nowe samochody. Jednak zdecydowana większość osób decyduje się na zakup używanego pojazdu. Jest to oczywiście dużo tańsze, ponieważ nowe samochody często szybko tracą na wartości. Niestety musimy bardzo uważać. Sprzedawcy często zatajają niektóre fakty o przeszłości i stanie samochodu. Z tego powodu warto zastanowić się nad kilkoma sposobami, dzięki którym kupimy dobry samochód.

Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Oczywiście nie dajmy się zwieść opisowi, według którego starsza osoba jeździła tym samochodem tylko do kościoła. Zacznijmy od sprawdzenia silnika. Nie powinien on być przesadnie czysty. Jego wcześniejsze umycie może być spowodowane chęcią zatuszowania wycieków. Silnik może być zakurzony, ale powinien być suchy!

Warto przyjrzeć się spasowaniu wszystkich elementów. Ważny jest również ich kolor. Jeżeli coś nie będzie pasowało może to oznaczać, że samochód brał udział w kolizji. Nie bójmy się również sprawdzić progów oraz nadkoli, ponieważ często to właśnie tam występuje korozja.

Podczas jazdy sprawdźmy wszystkie przełączniki. Elektronika nie powinna sprawiać żadnych problemów. Sprzedawcy często włączają głośno radio, aby zagłuszyć niektóre odgłosy. Wyłączmy je i wsłuchajmy się w silnik oraz sam samochód.

Oczywiście wszystkie biegi muszą wskakiwać bez problemu. Jeżeli mamy wątpliwości zabierzmy oglądane auto do zaufanego mechanika, który sprawdzi jego stan za nas.

No i oczywiście nie zapomnijmy się targować. Każdy znaleziony mankament działa na naszą korzyść, a sprzedawca zawsze jest gotowy na negocjacje.

Podsumowanie

Motoryzacja to temat, na którym nie każdy musi się znać. Jednak te kilka rad na pewno przyda się mniej doświadczonym kierowcom. Nigdy nie kupujmy samochodu na ślepo, bez dokładnego sprawdzenia wszystkich elementów. Dzięki temu z całą pewnością kupimy dobre auto.