Nasze telefony komórkowe – tak jak każda inna elektronika – zużywają się, starzeją, a często po prostu psują, co sprawia, że stajemy przed trudnym wyborem nowego sprzętu. Bogaty asortyment telefonów oferowanych przez rozmaite firmy powoduje, że możemy czuć się zagubieni i nie wiedzieć, na co mamy się zdecydować. Najczęściej wybieramy „inteligentny telefon”, czyli smartfon. Jednak, który z nich będzie dla nas najodpowiedniejszy?

Na co trzeba zwrócić uwagę przy kupnie telefonu?

Na początku musimy zastanowić się, do czego będzie służyć nasz telefon. Jeżeli ma stanowić narzędzie do dzwonienia i pisania smsów, to nie ma sensu wydawać pieniędzy na aparat z mnóstwem niepotrzebnych funkcji. Inaczej sprawa przedstawia się, kiedy wiemy, że smartfon jest przeznaczony do wysyłanie e-maili, przeglądania stron internetowych, a nawet do pracy. W takim wypadku ważne będzie dla nas to, jaki system operacyjny posiada telefon.

Na rynku dostępnych jest ich kilka systemów:

  • Android
  • Windows Phone
  • iOS

Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Windows charakteryzuje się przykładowo tym, że smartfony z tym systemem działają szybko i sprawnie, ale ich cena jest zazwyczaj dość wysoko. Android oferuje mnóstwo aplikacji, ale uchodzi za mniej bezpieczny od Windowsa czy IOSa. Natomiast IOS jest bezpieczny i ma intuicyjny interfejs, ale jednocześnie wyposażone w niego są najdroższe z telefonów.

Warto wziąć pod uwagę także długość pracy baterii. Smartfony dość szybko się rozładowują, tym szybciej im mają większe ekran i mocniejszy procesor. Nie wszystkie są wyposażone w dobrej jakości aparaty, dlatego jeżeli chcemy nim robić zdjęcia, to powinniśmy najpierw dowiedzieć się, jaką posiada rozdzielczość. Wystarczy nam wbudowany 5-megapikselowy aparat. Dla wielu osób, zwłaszcza tych prowadzących firmy, świetnym rozwiązaniem będzie telefon z Dual SIM. Dzięki tej funkcji możemy mieć na jednym urządzeniu dwa różne numery telefonów i swobodnie między nimi lawirować za pomocą przycisku.

Podsumowanie

Wybór telefonu to bardzo ważna decyzja, jest to urządzenie, które będzie towarzyszyć nam przez lata. Właśnie dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny model powinniśmy dobrze to przemyśleć.