Globalizacja świata jest ściśle powiązana z upowszechnieniem internetu na świecie. Przybywa coraz więcej jego użytkowników. O wiele łatwiej paść ofiarą hakerów, którzy mogą wykraść wrażliwe dane. Należy więc zadbać o zachowanie prywatności w przestrzeni wirtualnej.

Jak dbać o prywatność w sieci?

Jest kilka prostych kroków pozwalających na zachowanie prywatności w internecie. Jednym z nich jest szczególna dbałość o to, aby do każdego konta internetowego założyć inne hasło. W przeciwnym razie, gdy haker złamie jeden szyfr, uzyska dostęp do wszystkich chronionych danych. Jest to sytuacja podobna do tej, w której wszystkie zamki w domu byłyby otwierane tym samym kluczem. Nikt z nas do tego nie dopuszcza, lecz właśnie przed taką sytuacją staje przestępca, gdy nie zadbamy o prawidłową konfigurację haseł.

Warto pamiętać również o tym, że nie należy korzystać z kont internetowych za pośrednictwem ogólnodostępnych sieci wi-fi, które są dostępne na przykład w budynkach użyteczność publicznej lub w środkach komunikacji publicznej. Fakt, iż nie posiadają one hasła dostępu powoduje, że może z nich korzystać dosłownie każdy. Również hakerzy, którzy mają ułatwiony dostęp do wielu kont użytkowników korzystających z internetu w danej chwili. Dlatego najlepiej korzystać z kont internetowych, znajdując się w obszarze działania bezpiecznej sieci, do której dostęp jest obwarowany hasłem. Mówimy jednak nie o domowym wi-fi, które stanowi słabe zabezpieczenie, lecz o prawdziwej ochronie prywatności. Takim środkiem ochronnym jest bez wątpienia sieć VPN.

Czym jest sieć VPN?

VPN (ang. Virtual Private Network) – Wirtualna Sieć Prywatna – to sieć prywatna, która opiera się na transferze danych między skorelowanymi za jej pośrednictwem komputerami. W odróżnieniu od sieci LAN jest bezprzewodowa, co oznacza, że korzystanie z jej usług jest możliwe dosłownie wszędzie. Wystarczy tylko wprowadzić kod dostępu, aby móc korzystać z VPN, Transfer plików odbywa się drogą wirtualną, jednak jest on zabezpieczony przed infiltracją, dzięki metodzie tzw. tunelowania. Ponadto wszelkie informacje przechodzące w obrębie sieci są zaszyfrowane, zaś ich odkodowanie dokonuje się dopiero po zakończeniu transferu między urządzeniami.

Zastosowanie VPN w praktyce

VPN jest globalnym odpowiednikiem biurowej sieci LAN. Jako że za jego pośrednictwem można dokonywać bezpiecznych relokacji dokumentów, znajduje on swoje zastosowanie w korporacjach, których filie są rozsiane na dużym terenie. Korzystanie z opisywanej sieci pozwala im na wymienianie się ważnymi plikami w obszarze miasta, kraju czy nawet całego kontynentu!

Z VPN mogą korzystać również instytucje publiczne, takie jak na przykład różnego rodzaju urzędy. Jednak sieć VPN nie musi mieć wyłącznie zastosowań oficjalnych. Jej użytkownikami mogą stać się osoby, które pracują nad ważnym projektem i chcą zabezpieczyć swój dorobek przed wyciekiem lub uszkodzeniem. Tak szerokie spektrum użytkowników dowodzi, jak bardzo wszechstronnym narzędziem jest opisywana sieć. Fakt, że korzystają z niej instytucje oficjalne dowodzi bezpieczeństwa, z jakim wiąże się przeglądanie internetu za pośrednictwem sieci VPN.

Różnice między siecią VPN a serwerem proxy

Ochronne funkcje VPN są na pierwszy rzut oka podobne do kompetencji, jakimi dysponuje serwer proxy. Trzeba jednak pamiętać, że serwery proxy są charakterystyczne dla sieci LAN. VPN jest z kolei podmiotem całkowicie niezależnym.

Serwer proxy pośredniczy jest pośrednikiem w komunikacji komputerów podłączonych do sieci LAN z “otwartym” internetem. Jeśli z któregoś z urządzeń zostanie wysłana komenda żądania dostępu do internetu, serwer najpierw skanuje daną witryny by sprawdzić, czy nie stwarza ona zagrożenia dla całej sieci LAN. Oczywiście, takie skanowanie trwa kilka chwil, dlatego prędkość internetu w skorelowanych komputerach spada. Ponadto proxy, przeglądając internet, ujawnia swój numer IP. Te dwie różnice dzielą omawianego “pośrednika” a serwery VPN. Po pierwsze, użytkownik sieci VPN nie ujawnia swego IP, które jest zaszyfrowywane. Po drugie, korzysta z internetu niezależnie, co pozytywnie wpływa na prędkość przepływu danych.

NordVPN – najlepszy dostawca usług VPN?

Wśród wielu dostawców usług VPN warto zwrócić uwagę na jedną z najpoważniejszych propozycji – NordVPN. Wykupienie pakietu usług pozwala użytkownikowi wybrać dowolny serwer VPN i korzystać z jego możliwości. W Polsce na razie dostępne są 42 serwery VPN, jednak niewykluczone, że ta liczba wkrótce się powiększy.

Korzystanie z usług Nord VPN całkowicie gwarantuje bezpieczeństwo danych, ponieważ ich transfer w obrębie sieci jest objęty szyfrowaniem klasy wojskowej, a więc używanym przy chronieniu najważniejszych dokumentów państwowych. Ponadto ukrywa adres IP użytkownika, zaś za pomocą rozszerzenia CyberSec blokuje wszelkie niebezpieczne witryny, niwelują tym samym występowanie wyskakujących okienek.

Przewaga NordVPN nad konkurencją

Przewaga NordVPN nad innymi dostawcami tego rodzaju usług bardzo wyraźnie zarysowuje się przy porównaniu aspektów ekonomicznych. Opisywane oprogramowanie posiada szereg udogodnień, które uatrakcyjniają zakup. Są to m. in.:
– możliwość skorzystania z 30-dniowego darmowego okresu próbnego,
– oferta składająca się z trzech planów (miesięczny, roczny i 2-letni),
– spersonalizowanie oferty na podstawie wspomnianych planów,
– możliwość odzyskania pieniędzy po reklamacji w ciągu 1 m-ca,
– nieograniczona przepustowość,
– bardzo wydajne serwery,
– możliwość podłączenia do sieci sześciu urządzeń jednocześnie,
– formy gratyfikacji dla stałych klientów (np. kupon rabatowy).

Test NordVPN za pomocą najpopularniejszej usługi speedtest.net

Warto wspomnieć również o fakcie, że ceny usługi NordVPN zaczynają się od 3,29$ miesięcznie. Zmiany taryfy w ujęciu 30-dniowym zmieniają się w zależności od wybranego pakietu. Producent przewidział jednak zniżki dla klientów decydujących się na dłuższą współpracę, oferując rabaty sięgające nawet 70 procent! Skorzystaj z limitowanej oferty dostępnej na https://www.kupony.org/sklep/nordvpn/ i kup NordVPN jeszcze taniej.

Gotowy na anonimowe surfowanie z NordVPN?

Powyższe argumenty pokazują, że kupno NordVPN niesie ze sobą nie tylko korzyści z tytułu ochrony danych komputerowych, lecz jest również bardzo opłacalne. Za niewielką cenę można na długi czas zapomnieć o stresie związanym z unikaniem zagrożeń internetowych.

Warto jeszcze przeczytać na temat zmiany geolokalizacji przy pomocy NordVPN. Artykuł dostępny tutaj.