Azotany to substancje chemiczne, które występują w głównej mierze w warzywach. Znajdują się tam przede wszystkim z powodu stosowania nawozów sztucznych. Azotyny z kolei obecne są w przetworach mięsnych, gdzie pełnią rolę konserwantów chroniących przed między innymi jadem kiełbasianym. Mogą jednak występować także w wodzie pitnej, a co za tym idzie – ich duże stężenie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Czym są azotany i azotyny?

Azotany oraz azotyny są pochodnymi kwasu azotowego. Pierwsza substancja pochodzi od kwasu azotowego HNO3. Azotyny z kolei to pochodna od kwasu azotowego HNO2. Ich właściwości są jednak uzależnione w głównej mierze od ilości atomów tlenu.

O ile azotany są raczej bezpieczne dla człowieka (w małych ilościach), to jednak azotyny w zbyt dużych dawkach mogą mieć negatywny wpływ na życie oraz zdrowie ludzi, a także zwierząt. Azotany są obecne w głównej mierze w żywności, przede wszystkim pochodzenia roślinnego. Jest to związane ze stosowaniem produktów użyźniających, takich jak nawozy sztuczne.

Toksyczność azotanów i azotynów

Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Wspólnoty Europejskiej z 2006 roku, normy oraz maksymalne wartości azotanów oraz azotynów w produktach spożywczych są ściśle określone. Są to 50 miligramów na jeden litr dla azotanów w wodzie oraz – dla azotynów w wodzie – 0,50 miligrama na jeden litr. Według Światowej Organizacji Zdrowia z kolei, dzienne spożycie azotanów powinno wynosić maksymalnie 5 miligramów na jeden kilogram masy ciała oraz 0,1 miligram dla azotynów.

Skutki spożywania dużych ilości azotanów i azotynów

Azotyny w wodzie pitnej są odkładane w organizmie. Mogą one mieć poważny wpływ na uszkodzenie barwnika hemoglobiny, który powoduje z kolei niedotlenienie krwi. Podobne działanie mają również azotany w wodzie.

Oprócz tego, obie te substancje są zagrożeniem dla noworodków. Może u nich dojść między innymi do zaburzenia transportu tlenu w układzie krwionośnym, a finalnie – do rozwoju sinicy niebezpiecznej dla życia małych dzieci.

Interesują Cię fakty na temat azotanów oraz azotynów w wodzie? Przeczytaj ten ciekawy artykuł https://www.zestudni.pl/blog/szokujace-fakty-o-azotanach-w-wodzie/.