Zbyt duża ilość żelaza i manganu w wodzie to dość uciążliwy problem. Jest to spowodowane rozpuszczaniem się skał, z których do wody przedostają się związki żelaza i manganu. Każdy z nas bez większych problemów zauważy zbyt dużą ilość tych związków w wodze, bo będzie miała ona specyficzny, metaliczny posmak oraz brązowy lub żółty kolor. Usuwanie żelaza z wody odbywa się poprzez filtrację mechaniczną, utlenianie, koagulację albo wymianę jonową.

Jak wygląda proces odżelaziania wody?

Odżelaziacze wody zazwyczaj działają korzystając z kilku wymienionych metod, w ten sposób są skuteczniejsze. Najczęstszym sposobem na odżelazianie wody jest filtracja wspomagana utlenianiem, to dobre rozwiązanie, dzięki któremu z wody można pozbyć się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, także do instalacji wpływa woda zdatna do spożycia. Do procesu odżelaziania stosuje się zazwyczaj naturalne złoża np. piasek kwarcowy, grys, pirolit, kruszony granit, antracyt. Złogi syntetyczne charakteryzują się z kolei zmodyfikowanymi osadami, aktywacją chemiczną i żywicami jonwymiennymi.

Kiedy trzeba zainstalować odżelaziacz wody?

W przypadku posiadania wody z dużą ilością żelaza odżelaziacz wody jest niezbędny, aby móc ugotować smaczny posiłek, napić się dobrej kawy czy herbaty oraz utrzymać sprzęt domowy w dobrej kondycji przez wiele lat. Decydując się na zakup tego typu urządzenia, warto zwracać uwagę na jego jakość, dobrze sprawdzają się produkty marki Ecoperla, które mają bardzo dobra wydajność pracy i po prostu są skutecznie w działaniu. Wybierając produkty od renomowanych producentów, można mieć pewność co do ich jakości.