Wybór miejsca na wakacje jest sprawą pierwszorzędną jeśli chcemy odpocząć i co najważniejsze: naładować akumulatory na powrót do codzienności. Każdorazowy wyjazd może okazać się zatem perfekcyjny jeśli wcześniej dokładnie zapoznamy się z całą logistyką danej lokalizacji.

Jeśli lubimy piesze wędrówki po różnorodnym terenie to świetnym wyborem okaże się Madera, czyli portugalska wyspa położona na Oceanie Atlantyckim. To właśnie łagodny klimat sprawia, że panuje tutaj wieczna wiosna, a soczysta zieleń nie odstępuje na krok. Co więcej, pochodzenie wulkaniczne sprawia, że teren jest górzysty i można podziwiać szczyty (m.in. znany Pico do Arieiro). Z pewnością widoki będą zapierać dech w piersiach. Aktywne spędzanie czasu w połączaniu z bliskością Atlantyku sprawia, że możemy się poczuć naprawdę przyjemnie.

Madera – ile trwa lot?

Aby dostać się na wyspę należy zarezerwować lot odpowiednio wcześnie – wtedy ma się do wyboru niższe ceny. Najczęściej znajdziemy loty z jedną lub dwoma przesiadkami w Lizbonie lub Pradze. Wszystko zależy od przewoźnika, a tutaj prym wiedzie Tap Air Portugal, a także Brussels Airlines. Należy wybrać lotnisko, z którego chcemy wylatywać – może to być Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Szczecin, Łódź, Katowice, a docelowym miejscem lądowania jest zawsze lotnisko na Maderze w stolicy Funchal.

Można wyszukiwać połączenia przewoźników do Lizbony i potem następny lot bezpośrednio na Maderę. Przebieranie wśród ofert zależy od naszych wymagań i tego jaki czas chcemy spędzić na samej podróży. Średnio ekonomiczna podróż trwa około 8 godzin, a najdłużej nawet 19 godzin. Do wyrwania są także loty czarterowe w biurze podróży, które w ostatniej chwili są zazwyczaj dostępne w bardzo okazjonalnej cenie.

Madera – gdzie nocować?

Na Maderze czekają różnorodne hotele oraz prywatne kwatery (które można zarezerwować m.in. przez Airbnb). Te, które znajdują się przy stolicy Funchal albo przy mieście Santa Cruz mogą okazać się niezwykle kuszące, gdyż jest tu dostęp do miejskich udogodnień jak również rozmaitych atrakcji. Najważniejszy jest tutaj także aspekt komunikacyjny – z podanych miejsc łatwo dojedzie się do każdego zakątka na wyspie. W ofercie znajdziemy również tańsze noclegi w północnej części wyspy, jednak tutaj czeka nas większa obfitość opadów i mniej słońca. Warto zainwestować w wypożyczenie samochodu, który jest praktycznie niezbędny podczas eksploracji wyspy.

Madera w skrócie

Madera jest tą wyspą, która nas zahipnotyzuje naturą oraz pogodnym nastawieniem tutejszej ludności dającym się poznać na każdym kroku. Można zatem postawić na plażowanie jak i zwiedzanie. Sama stolica Funchal skrywa w sobie wiele: najstarsza ulica z XV wieku zrobi niemałe wrażenie, a degustacja jedzenia w restauracji w twierdzy św. Jakuba okaże się niebywała ze względu na imponujące widoki. Do tego dochodzą także winnica Sao Francisco, w której zaopatrzymy się w najsłynniejsze wino Madera oraz muzea i parki miejskie. Sięgając dalej koniecznie trzeba dojechać do: kolejek linowych, ogrodów botanicznych, portów rybackich, a także zrobić wycieczkę na najwyższy szczyt wyspy, czyli Pico Ruivo (1862 m n.p.m.), czy też na przylądek Cabo Girao wyposażony w szklany taras, który jest tam zawieszony na klifie. Wędrując dalej możemy zawitać do: Santa Cruz, Machico, Canical, Porto Monitz, Seixal, Boaventura, Ribeiro Firo, Santana, Porto da Cruz, Paul da Serra i Pico do Arieiro. Przyjemności nie zabraknie, wobec czego wszędzie gdzie się udamy znajdziemy coś, co zaciekawi i przyczyni się do pozostania na dłuższą chwilę.