Dla wielu z nas zadbany dom to kwestia wyjątkowo ważna. By móc mieszkać w dobrych warunkach, staramy się utrzymać czystość w domu i na bieżąco wykonywać najważniejsze prace związane z naszymi wnętrzami. Czyszczenie abażurów to jedna z tych czynności, dzięki którym możemy się cieszyć jasnymi wnętrzami i odpowiednią ilością światła we wszystkich pomieszczeniach. Jak zadbać o abażury i chronić je przed nadmiernym zabrudzeniem?

Kurz na abażurach

By czyszczenie abażurów nie stało się z czasem trudnym zadaniem, warto systematycznie usuwać z nich kurz. Dzięki temu można uniknąć problemów z poważniejszymi zabrudzeniami. Jakie środki czystości mogą pomóc w oczyszczaniu tego elementu z kurzu? Odkurzacze wyposażone w końcówki o kształcie małej szczoteczki będą tu cennym wsparciem, szczególnie w chwili, gdy będziemy czyścić abażury wykonane z grubszych tkanin.

Uwaga na delikatne tkaniny

Delikatniejsze abażury można czyścić ściereczkami z mikrofibry lub specjalnymi pędzelkami z końskiego włosia. Systematyczne odkurzanie sprawi, że zbędne stanie się pranie abażurów. Jeśli jednak nie uda się nam uniknąć poważniejszych zabrudzeń, możemy skorzystać z wielu porad ułatwiających nam czyszczenie bardziej zabrudzonych abażurów.

Pomocne będą tu m. in. specjalne gąbki do mycia na sucho, które idealnie sprawdzają się w przypadku abażurów papierowych. Te abażury, które można czyścić na mokro, najlepiej prać ręcznie w letniej wodzie z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po takim praniu abażur należy dokładnie wypłukać i wytrzeć suchą szmatką. W przypadku abażurów wykonanych z tkaniny, do suszenia można wykorzystać tradycyjną suszarkę do włosów.

Podsumowanie

Troska o czystość w domu to podstawa dla wielu kobiet (i nie tylko), które chcą mieszkać w pięknym i przyjaznym otoczeniu. Systematyczne sprzątanie może się okazać jednym z ważniejszych zabiegów w trosce o zachowanie domu w czystości. Mamy nadzieję, że porady odnośnie czyszczenia abażurów, które opisane są powyżej sprawią, że Wasze domy będą jeszcze piękniejsze.