GIMP jest bardzo popularnym narzędziem do tworzenia grafiki rastrowej. Posiada naprawdę sporo ciekawych możliwości dla twórców projektów graficznych. Jest on chętnie używany przez fotografów, grafików, projektantów stron, specjalistów od UX/UI, pracowników agencji interaktywnych i reklamowych, piszących bloga i swoje strony internetowe, na które bardzo często potrzebne są ciekawe, wysokiej jakości zdjęcia, tła, loga, obrazki, które mają ubarwić każdy projekt internetowy oraz taki, który zamierzamy wydrukować. Okiełznanie tego programu do grafiki 2D nie jest proste, ale odpowiedni kurs GIMP uprzyjemni i przyspieszy naukę w znacznym stopniu.

Czym jest GIMP i do czego jest używany?

Program GIMP jest dostępny zupełnie za darmo. Jest on często wybierany zamiast płatnego Adobe Photoshop, który posiada wiele opcji bardziej rozwiniętych niż GIMP, ale ten drugi spokojnie może konkurować z dostępnym po opłaceniu licencji. GIMP jest świetną alternatywą dla początkujących użytkowników programów do obróbki zdjęć, kiedy na przykład dopiero zapoznaje się z tematem i nie wie, czy będzie korzystać nadal. Z czasem może wybrać płatny program, ale GIMP z pewnością spełni oczekiwania niejednego użytkownika.

Porządny kurs GIMP przyspieszy proces nauki

Nauczenie się obsługi programu GIMP i tworzenia ciekawych projektów nie jest trudne. Wystarczy trochę wolnego czasu, motywacji, ale co najważniejsze dobrego kursu. W sieci można znaleźć bardzo dużo szkoleń darmowych, ale też płatnych. Jeśli chodzi o te drugie, oferuje je wiele platform edukacyjnych, które umożliwiają naukę bez wychodzenia z domu. Są dwie szczególnie polecane platformy godne uwagi: Strefa Kursów oraz Udemy. Pierwsza jest całkowicie polską platformą, a druga zagraniczną. Obie strony internetowe mają duży wybór kursów o różnej tematyce, a także kurs GIMPa.

Szkolenia z programu GIMP po polsku

Strefa Kursów oferuje kursy całkowicie online w języku polskim. Do wyboru są szkolenia na dwóch poziomach: podstawowym i zaawansowanym. Kursy są wykonane z krótkich filmów, które dotyczą jednego, mniejszego zagadnienia dotyczącego Gimpa. Filmy wideo tworzą blok tematyczny, który pozwala na szybkie obeznanie się z zawartością kursu, a także na zaplanowanie nauki — np. jeden blok na jeden dzień, jeden blok rano, drugi wieczorem itd. Filmy można odtwarzać po kolei, ale nie jest to obowiązkowe. W każdej chwili można wyświetlić kolejny film, bez obowiązku obejrzenia poprzedniego. Nie ma opcji odblokowywania dostępu. Kurs mamy od razu w całości, bez ograniczeń. Kupujemy go raz i nie musimy odnawiać dostępu, nie ma abonamentów i subskrypcji czasowych. Wystarczy raz zainwestować i cieszyć się kursem, korzystać z jego zasobów ile tylko chcemy. Poza tym każda aktualizacja jest dostępna całkowicie za darmo.

Za kurs GIMP na Strefie Kursów zapłacisz niewiele

Platforma Strefa Kursów oferuje tylko i wyłącznie płatne kursy, ale nie są one tak drogie, jak na wiedzę, którą zawierają. Tematy są dobrane tak, aby nie były zbyt trudne dla początkujących i niezbyt nudne i proste dla osób zaawansowanych. Są one wyczerpujące, tematy są omawiane dokładnie, a co najważniejsze — na praktycznych przykładach. Bowiem nauka Gimpa to przede wszystkim aktywne korzystanie z narzędzia i rozpoczęcie od zaraz od tworzenia prostych projektów. Strefa Kursów dużą wagę przywiązuje do praktycznych, życiowych przykładów, z których możemy czerpać w pracy własnej, jak i zawodowej, jeśli myślimy o przebranżowieniu się. Więcej możesz przeczytać w tym artykule https://www.kupony.org/blog/kurs-gimp-przez-internet-sprawdz-oferte-strefy-kursow-oraz-udemy/.

Nauka GIMPa i szlifowanie angielskiego w jednym?

Udemy oferuje kursy głównie po angielsku, ale dostępne są napisy dla nieznających języka angielskiego. Kurs Gimpa jest oferowany przez wielu twórców, dlatego wybór jest nieco większy. Oprócz szkoleń z Gimpa dla początkujących i zaawansowanych są też dostępne szkolenia dotyczące Gimpa wraz z zagadnieniami pobocznymi, które poszerzają wiedzę o grafice komputerowej. Kursy są stworzone na bazie filmów wideo o różnej długości, które razem tworzą blok tematyczny tak jak w przypadku Strefy Kursów. Oprócz filmów otrzymujemy materiały bieżące oraz nowe zupełnie za darmo, sprawdzamy swoją wiedzę dzięki quizom, a także mamy kontakt z twórcą. W każdej chwili możemy zadać pytanie do zagadnienia, którego nie rozumiemy, do każdego momentu w filmie oraz zapytać o wykonany przez nas projekt.

Twórcy często nie chcą być tylko autorami, ale też specjalistami, mentorami, do których można zwrócić się o pomoc. Dlatego właśnie płacimy za kursy, bo cała otoczka szkolenia jest bardzo profesjonalna. Przedstawiana w kursach wiedza jest najwspółcześniejsza, nie traci na ważności. Zawartość kursu jest dostosowywana do zmian w oprogramowaniu. Każdy kursant dowie się o wszelkich nowinkach. Twórcy często udostępniają również swoje strony internetowe, strony z notatkami i dodatkowymi materiałami, które udostępniają w sieci.

A może kurs GIMP za darmo z YouTube?

W sieci jest również bardzo dużo bezpłatnych materiałów do nauki programu GIMP, lecz nigdy nie dościgną one płatnych szkoleń. Autorzy kursów płatnych bardzo często bardziej starają się tworzyć treści ciekawe, wyczerpujące temat oraz praktyczne. Dobra jakość kursów płatnych polega na wysokiej jakości materiałach, a także na całej otoczce kursu – możliwości pobrania materiałów wideo, oglądania ich bez dostępu do sieci. Darmowe tutoriale na YouTubie nie dadzą nam takiej możliwości. Nie są one dostępne do pobrania. Poza tym tutoriale darmowe często nie wyczerpują tematu. Często zawierają minimalną ilość informacji, a kolejne zagadnienia trzeba odszukać sobie samemu.

Nie ma również możliwości otrzymania certyfikatu, który na płatnych platformach otrzymujemy. Nie mam też pewności czy darmowe tutoriale są aktualizowane oraz czy zaraz nie zostaną usunięte przez twórcę. Płatne platformy, jeśli aktualizują cały kurs, udostępniają nowy, a likwidują stary, np. po zmianie wersji oprogramowania. Bardzo ważne jest w obecnych czasach tworzenie kursów nie tylko wysokiej jakości, ale również aktualnych.

Spójność i mnogość wyboru kursów płatnych

Dużą zaletą kursów płatnych jest możliwość wybrania poziomu zaawansowania. Są one tak uporządkowane, aby powoli zapoznawać się z tematem, zaczynać od łatwiejszych zagadnień, aby przejść do tych trudniejszych. Bloki tematyczne pozwalają na zaplanowanie nauki oraz na swobodne powracanie do przeglądniętych już raz materiałów. Poza tym mamy widoczny pasek dostępu i zaznaczone, które filmy już obejrzeliśmy. Kursy płatne to nie tylko dobra inwestycja, która nam się zwróci w postaci nowych umiejętności, ale również nieskończony dostęp do aktualnej i do nowej wersji kursu.