Jakość wody, która leci z naszych kranów ma bardzo duży wpływ na codzienne życie, dlatego ważne jest to, aby była dobrej jakości. Jeżeli mamy wątpliwości, co do jakości wody, można wykonać jej badanie samodzielnie, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie testy.
Kiedy można mieć wątpliwości?
Analizę wody należy wykonać w przypadku diametralnej zmiany smaku wody z kranu, gdy zaobserwujemy biały nalot na naczyniach lub gdy herbata będzie miała nieprzyjemny, metaliczny posmak. Oczywiście osadzanie się kamienia wcale nie musi oznaczać, że nasza woda nie daje się do spożycia, nie mniej jednak warto na wszelki wypadek wykonać takie badanie. Analiza wody może być przeprowadzona za pomocą prostego testu, który można kupić w wielu sklepach oferujących wyposażenie do domu np. markecie budowlanym. W teście umożliwiającym samodzielne badanie wody będziemy mieć do dyspozycji trzy paski, które będą określać takie parametry jak twardość, zawartość chloru oraz odczyn PH wody.
Badania wody w laboratorium
Gdy mamy uzasadnione wątpliwości co do jakości wody, dokładniejsze badanie można wykonać w laboratoriach terenowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, ewentualnie można skorzystać z usług producentów filtrów do wody. Trzeba być czujnym i zdawać sobie sprawę z tego, że woda może być przejrzysta i dobrze smakować, a mimo to może zawierać niebezpieczne dla naszego zdrowia bakterie, dlatego warto zachować ostrożność i pić wyłącznie wodę przegotowaną albo przefiltrowaną. Należy wykazać się szczególną ostrożnością w przypadku, gdy wychowujemy małe dzieci.
ostatnie komentarze