Bolączką wielu właścicieli samodzielnych ujęć wodnych jest występowanie w ich domach twardej wody, czyli innymi słowy wody z dużą zawartością kamienia powstałego z wapnia i magnezu. Użytkownicy podłączeni do ujęcia miejskiego przeznaczonego do publicznej eksploatacji mogą uzyskać informację o poziomie twardości wody bezpośrednio u swojego dostawcy. Osoby posiadające niezależne źródła wody, muszą samodzielnie oddać próbki cieczy do analizy i zająć się problemem w przypadku, gdy zostanie u nich stwierdzona nadmierna twardość wody przekraczająca dopuszczalne normy.

Kiedy mamy do czynienia z twardą wodą?

Twarda woda daje widoczne oznaki, więc nawet laikowi stosunkowo łatwo stwierdzić, że faktycznie boryka się z problemem kamienia w wodzie pitnej oraz użytkowej. Przesłankami związanymi z nadmierną twardością wody są m.in.: obecność osadów i zacieków w czajniku lub na sanitariatach i zlewach, białe lub brązowe przebarwienia w muszli klozetowej, bądź u podstawy kranu, plamy na kabinie prysznicowej, w wannie lub na naczyniach wyciągniętych ze zmywarki, czy też umytych pod bieżącą wodą.

Twarda woda to nie tylko problem estetyczny

O kamieniu może świadczyć również częste zatykanie się rur kanalizacyjnych, czy psucie się pralki. Wskazuje się także na fakt, iż w przypadku twardej wody mydło oraz detergenty i środki czystości słabo się pienią. Kłopot związany z twardą wodą jest dość uciążliwy oraz obciążający dla domowego budżetu. Dlatego też warto zainwestować w zmiękczanie wody i ostatecznie pozbyć się podobnych rozterek. Twardość wody można sprawdzić zlecając laboratoryjną analizę próbki cieczy, bądź też używając samodzielnie w domu specjalnych papierków pomiarowych. Więcej możesz przeczytać na tej stronie https://www.zestudni.pl/blog/czy-twarda-woda-szkodzi-wszystko-o-wodzie-z-kamieniem/.

Sposoby zmiękczania wody

Metod zredukowania twardości wody do optymalnego poziomu jest całkiem sporo. Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki zmiękczające i filtry. Bardziej profesjonalne są zmiękczacze i stacje do uzdatniania wody, lecz one są już dość kosztowne. Alternatywę stanowią magnetyzery wykorzystujące działanie fal magnetycznych oraz tzw. filtry odwróconej osmozy. Jeśli nie znamy się na rzeczy, możemy przekazać sprawy w ręce firmy fachowo zajmującej się uzdatnianiem wody.