Osoby, które chcą żyć na własną rękę, bardzo często muszą odpowiedzieć sobie na pytanie co wybrać – dom, czy mieszkanie? Jak łatwo się domyśleć oba warianty mają zarówno swoje plusy jak i minusy, dlatego też w dużej mierze wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz od osobistych preferencji. Jeżeli poznamy wszystkie zalety i wady poszczególnych wariantów, to łatwiej będzie nam dokonać właściwego wyboru.

Co jest bardziej opłacalne?

Jak wcześniej zostało wspomniane nasz wybór tak naprawdę uzależniony jest głównie od naszych preferencji oraz oczywiście od naszego portfela. w pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, że to my sami mamy czuć się dobrze tam gdzie zamieszkamy i to jest najważniejsze. Aby dokonać właściwego wyboru musimy odpowiedzieć sobie na kilka bardzo prostych pytań.

Po pierwsze warto poważnie zastanowić się, czy lubimy zgiełk miasta, czy też bardziej preferujemy ciszę oraz spokój. Jeżeli od dziecka marzył nam się dom z ogródkiem, to oczywiście nie ma się nad czym zastanawiać. Osoby, które z kolei preferują typowo miejskie życie, a hałas nie jest dla nich problemem powinni rozglądać się za porządnym mieszkaniem.

Ile wolnego czasu mamy?

Dokonując wyboru warto zastanowić się również nad tym, czy mamy odpowiednią ilość wolnego czasu, aby zajmować się domem, który jak powszechnie wiadomo wymaga zdecydowanie więcej pracy niż tradycyjne mieszkanie. Mowa tutaj nie tylko o konieczności koszenia trawnika, odśnieżania zimą podjazdu, czy ogólnego sprzątania. Własny dom, to również konieczność dokonywania mniejszych lub większych napraw na zewnątrz i wewnątrz.

Z drugiej jednak strony wszystko mamy zrobione tak jak chcemy i nie musimy nikogo pytać się o zgodę i opinię. Wybierając własny dom nie mamy również bezpośrednio za ścianą sąsiadów, którym może dokuczać drobny hałas, albo płacz dzieci. Zaleta ta działa oczywiście w drugą stronę, czyli nam samym nie będą przeszkadzać hałaśliwi i nieprzyjemni sąsiedzi.

Wybór własnego domu lub mieszkania, to bardzo trudna decyzja, dlatego warto prześledzić wszystkie za i przeciw, dzięki czemu na pewno dokonamy właściwego wyboru.