Gry komputerowe, a dokładniej mówiąc e-sport, to znakomity pomysł na udany biznes. W naszym kraju ogromny sukces odniósł Wiedźmin 3 i teraz coraz więcej polskich firm produkujących gry komputerowe, chce podążyć jego śladami. Rynek graczy jest naprawdę bardzo szeroki i co najważniejsze branża ta cały czas się rozwija.

Mistrzostwa w grach komputerowych

Według najnowszych danych mistrzostwa w grach komputerowych na żywo ogląda ponad 256 mln osób na świecie. Według specjalistów obecny rynek e-sportu jest wart około 0,5 mld dol, a co najważniejsze według prognoz kwota ta do 2019 roku ma przekroczyć barierę 1 mld dol.

Ogromne zainteresowanie e-sportu przyczyniło się do tego, że przedsięwzięciem tym na poważnie zainteresował się cały sportowy biznes. Obecnie jest to bardzo niezagospodarowana przestrzeń, w której doświadczone firmy mogą kreować przyszłość i zarabiać bardzo duże pieniądze.

E-sport w Polsce

Jeżeli chodzi o nasz rodzimy rynek, to polski e-sport jest wart około 40 milionów złotych. Jest to bardzo dobry wynik, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod fakt to, że e-sport w naszym kraju pojawił się zaledwie dekadę temu. W 2005 roku powstała pierwsza Liga Cybersportu i po raz pierwszy w Polsce zorganizowano mistrzostwa Polski w Counter-Strike 1.6, czyli jednej z najpopularniejszych gier na świecie. W 2015 impreza ta przerodziła się w ESL Mistrzostwa Polski, gdzie ogromnym zainteresowaniem cieszy się nie tylko Counter-Strike, ale również League of Legends, Fifa i Warcraft 3.

W naszym kraju powstaje coraz więcej profesjonalnych drużyn e-sportowych, które na turniejach zarabiają bardzo duże pieniądze. Co więcej każda profesjonalna drużyna sportowa ma swojego sponsora. W dzisiejszych czasach praktycznie każda większa firma związana z branżą IT chce mieć kojarzona z e-sportem i w mniejszym lub większym stopniu wspiera gry komputerowe.

Warto wspomnieć również i o tym, że nasz kraj bardzo szybko stał się stolicą e-sportu. Od 2014 roku w Katowicach organizowane są finały Intel Extreme Masters, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie i z roku na rok biją rekordy oglądalności. E-sport to okazja na znakomity biznes nie tylko dla dużych firm korporacyjnych, ale również dla niewielkich firm.