Chorobom układu pokarmowego towarzyszą często bóle, które bardzo utrudniają prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Należą do nich choroby trzustki, wątroby oraz nieswoiste zapalenie jelit, zwane w skrócie NZJ, do którego zalicza się wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Jakie są objawy choroby Leśniowskiego – Crohna?

Choroba może rozwijać się w utajeniu przez wiele lat. Czasami zwykły, wydawałoby się, ból brzucha może oznaczać właśnie chorobę Leśniowskiego-Crohna. Postawienie właściwej diagnozy wcale nie jest łatwe. Poprzedzone jest szeregiem testów, m.in. wykonaniem badania krwi, USG jamy brzusznej, kolonoskopii, RTG jamy brzusznej z kontrastem, tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Do podstawowych objawów należą: bóle brzucha, gorączka, choroby wątroby, wzdęcia i biegunki, szybkie chudnięcie, osłabienie, zmiany okołoodbytnicze, bóle stawów, rumień guzowaty oraz zapalenie jamy ustnej.

Przyczyny choroby

Niestety, przyczyny choroby nie są znane, wiadomo tylko, że należy ona do grupy schorzeń autoimmunologicznych, wywołanych nieprawidłową reakcją immunologiczną śluzówki jelita na antygeny, które dla zdrowego człowieka są całkowicie nieszkodliwe. Wśród powodów schorzenia wymienia się natomiast zaburzenia flory bakteryjnej jelita grubego, dziedziczenie oraz czynniki środowiskowe, takie, jak silny stres, picie alkoholu, palenie tytoniu, prowadzenie niehigienicznego trybu życia.

Sposoby leczenia

Choroby niestety nie można skutecznie wyleczyć. Zdarzają się częste remisje i nawroty. Kuracje sprowadzają się jedynie do łagodzenia przykrych skutków. Można uśmierzać ból, likwidować stan zapalny w jelitach i przywracać skład flory bakteryjnej, co wydłuża okres remisji. W zależności od stadium choroby i umiejscowienia stanu zapalnego podaje się leki sterydowe, czopki i wlewki doodbytnicze. Polecane jest także przyjmowanie suplementów diety, takich jak np. lactoral, które wyrównują florę bakteryjną jelit. Pomagają one uszczelnić śluzówkę jelit, zwalczyć działanie patogenów i zahamować rozwój wielu szkodliwych bakterii. Informacje na temat preparatu znaleźć można na stronie www.lactoral.pl . W procesie leczenia ważną rolę odgrywa właściwe odżywianie (należy unikać picia alkoholu i palenia tytoniu) oraz prowadzenie spokojnego trybu życia.